Jak wygląda cesarskie cięcie? Doktor Falęcki stanowczo: To jest duża operacja

W dzisiejszym odcinku "Mamy czas" z doktorem Wojciechem Falęckim porozmawiamy o tym, jak tak naprawdę wygląda poród przez cesarskie cięcie. Później z ratowniczką Adą Cienkusz poruszymy temat pierwszej pomocy u dzieci. Jak reagować w stresujących sytuacjach? Z kolei położna Dominika Lipiak rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące wykonywania lewatywy przed porodem. Na koniec odwiedzimy naszych przedszkolaków i zapytamy ich o to, dlaczego ich zdaniem lekarstwa są niedobre w smaku.

Istnieje przekonanie, że poród przez cesarskie cięcie jest znacznie łatwiejszą opcją niż poród naturalny. W dzisiejszym odcinku z doktorem Wojciechem Falęckim rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat cesarskiego cięcia. 

Zobacz wideo Dr Wojciech Falęcki opowiedział o cesarskim cięciu, a ratowniczka Ada Cienkusz radzi, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy

Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie? 

Nasz gość doktor Wojciech Falęcki mówi otwarcie i stanowczo o tym, że cesarskie cięcie to duża operacja. - Polega na tym, że się przecina skórę, tkankę podskórną, powięź, dochodzi się do macicy, robi się dziurę w macicy, wydobywa się dziecko, a potem jeszcze to trzeba wszystko zszyć - opowiada. Lekarz zwraca także uwagę na to, że wyciągnięcie dziecka może być w niektórych przypadkach niezwykle trudne, bo np. waga dziecka mogła być niedoszacowana albo dziecko jest ułożone nie tak, jak tego się spodziewaliśmy. Podczas naszej rozmowy doktor Falęcki wymienił również wskazania do cesarskiego cięcia. 

Dlaczego rodzice powinni pójść na kurs pierwszej pomocy, zanim na świecie pojawi się dziecko? 

Nie da się ukryć, że już samo przyjście na świat naszego dziecka może być dość stresujące, w końcu od tego momentu wiele się zmienia. Jesteśmy odpowiedzialni za małego człowieka, który w pierwszych miesiącach życia będzie potrzebował naszej pomocy. Właśnie dlatego powinniśmy być gotowi na każdy scenariusz, nawet ten, w którym powinniśmy udzielić naszemu dziecku pierwszej pomocy. 

Jaka jest najważniejsza zasada pierwszej pomocy? Oczywiście zachować spokój i nie panikować. To może być dość trudne w sytuacji, gdy nasze dziecko np. zadławiło się kawałkiem pokarmu podczas rozszerzania diety, ale tylko nasz spokój pomoże opanować sytuację. Nasza gościni Ada Cienkusz opowiedziała również o tym, w jakich sytuacjach powinniśmy niezwłocznie udać się do szpitala, a kiedy możemy udzielić pierwszej pomocy sami. 

Czy przed porodem kobieta powinna wykonać lewatywę? 

Kobiety na samą myśl o porodzie są już zestresowane, a kiedy dochodzi do tego jeszcze myśl o załatwianiu potrzeb fizjologicznych podczas całego procesu, to w grę wchodzi nawet panika. W tym odcinku "Mamy czas" położna Dominika Lipiak wyjaśnia, czy zrobienie lewatywy jest dobrym pomysłem, czy nie. 

Dlaczego lekarstwa są niedobre? 

W ostatniej części naszego programu odwiedzamy przedszkolaków z przedszkola nr 73 "Bajeczka" w Warszawie. Tym razem pytamy najmłodszych o to, dlaczego śnieg jest biały, a lód przeźroczysty i dlaczego lekarstwa są niedobre. 

Więcej o: