Wianek na komunię to mały, ale istotny detal w komunijnym outficie. Jaki wybrać?

Wianek na komunię to dodatek, który na przestrzeni lat mimo zmieniających się mód pozostaje ważnym detalem w komunijnej stylizacji dziewcząt. Jaki wybrać? Delikatny, a może z żywych kwiatów?

Wianek na komunię — skąd w ogóle tradycja jego zakładania?

Wianek na komunię jest pięknym zdobieniem dziewczęcej głowy. Sama idea wianka jest bardzo stara. Jak wynika z podań, nosiły go dziewczęta i niezamężne kobiety, a symbolizował niewinność. Dlatego o kobiecie, która wyszła za mąż, mówiło się, że "straciła wianek". Tym bardziej symbolikę niewinności i czystości posiadają białe kwiaty, które są przecież niewątpliwie elementem wianków na komunię. Współcześnie jednak często samo określenie "wianek" również niewiele ma wspólnego z tradycyjnym jego wyglądem, bo często ozdoby na głowę określane tym mianem, to opaski z grzebieniami wpinane we włosy. Zdarza się też, że ozdoby te nie składają się wyłącznie z białych kwiatów, ale mają też kolorowe, np. różowe, fioletowe.

Czy wykonuje się wianek z żywych kwiatów na komunię?

Tak — można taki zamówić u zdolnych florystów. Wianek z żywych kwiatów jest bardzo misternie wykonany i musi być przechowywany w specjalny sposób, by kwiaty nie zwiędły np. w nocy lub do godziny, o której odbywa się uroczystość. Plecione są czasem z jednego rodzaju kwiatów, czasem z kilku różnych. Bywają wianki bardziej obszerne oraz takie, które wydają się cienkim i subtelnym paskiem. Z reguły z tyłu przewiązane są ozdobną tasiemką, by ładnie połączyć początek i koniec wianka. Są one robione na konkretne zamówienie, a więc dopasowywane są do indywidualnych potrzeb związanych również z samym rozmiarem wianka.

Jakie są najlepsze fryzury na komunię z wiankiem?

Warto wybrać fryzurę, która podkreśli lub pomoże zamocować wianek. Można np. zrobić warkocz dobierany wokół głowy na wysokości, na której będzie położony wianek, co pomoże w jego utrzymaniu i zamocowaniu. Pięknie będą się jednak również prezentować spływające na ramiona loki, które wydobywać się będą spod kwiecistego wianka. Jeśli dziewczynka posiada długie i gęste włosy, bardzo dobrze wyglądać będzie też kok z niewielkim wypełnieniem, wokół którego założony będzie wianek. Fryzury na komunię z wiankiem dodają dziewczynkom wiele uroku i podkreślają ich subtelną urodę.

Zobacz wideo Zobacz jak zawiązać krawat w minutę!

Komunijne wianki w innej postaci? Tak, to możliwe!

Interesującym pomysłem jest spojrzenie na komunijne wianki w inny sposób. Można bowiem wykonać warkocz wokół głowy dziecka i powpinać weń drobne kwiatuszki, które, choć same w sobie nie będą wiankiem sensu stricto, to jednak będą tworzyły taki kształt. Podobnie z dłuższych włosów można zapleść inne fantazyjne warkocze, niekoniecznie ułożone wokół głowy, w które również powkładane będą drobne kwiatuszki. W ten sam sposób można wykorzystać również koka.

Czy można wykonać wianki na komunię samodzielnie?

Jak najbardziej jest to dobry pomysł — jeśli tylko ktoś posiada wystarczające umiejętności manualne. Nie tylko bowiem wianki na komunię mogą być wówczas dopasowane do indywidualnych potrzeb, ale również wszystkie jego elementy mogą być wybrane tak, by jak najbardziej podobać się dziewczynce, dla której jest on robiony. Warto pamiętać, że można w takie wianki wplatać również ozdoby takie jak perełki, kolorowe lub srebrno — złote tasiemki i wiele innych. Wianki takie mogą być wykonane zarówno z żywych, jak i sztucznych kwiatów — w zależności od umiejętności i możliwości. 

Wianki na I Komunię Świętą — jak wybrać kolorystykę?

Najbardziej oczywistym wyborem zdaje się być klasyczny kolor biały, który najbardziej kojarzy się z tą uroczystością. Jednakże wraz ze zmieniającymi się trendami, coraz częściej pojawiają się również wianki na I Komunię Świętą w różnych kolorach. Tylko jak wybrać właściwy kolor? Dalej dobrze jest pozostać w obszarze jasnych i pastelowych barw, jak beż, pudrowy róż, lila, lawenda.

Wianki komunijne: jakie kwiaty najczęściej są wybierane do ich zrobienia?

Każdy ma jakieś ulubione kwiaty i jeśli tylko pasują do charakteru uroczystości, śmiało można z nich wybierać. Najczęściej wymienia się tu np. konwalie, margaretki, rumianek, stokrotki, konwalie, gipsówki czy storczyki. Wplata się także goździki czy hiacynty. Oczywiście wianki komunijne powinny też zawierać zielone elementy.

Zobacz też: Zaproszenia na komunię. Jak zaprosić najbliższych na uroczystość pierwszokomunijną?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.