Sukienka na komunię to spełnienie marzeń wielu dziewczynek. Jaką wybrać?

Sukienka na komunię to ważny atrybut dziewczynki przygotowującej się do Pierwszej Komunii. Jej zakup zwykle ma miejsce kilka tygodni przed uroczystością i wiąże się z wieloma emocjami. Jak wybrać odpowiedni model? Gdzie szukać sukienek na komunię?

Sukienka na komunię — czym się kierować przy wyborze?

Sukienka na komunię to ważny atrybut każdej małej dziewczynki, którą czeka uroczystość w postaci I Komunii Świętej. Każda chce być tego dnia piękna i mieć wyjątkową kreację. Dziewczynki czują się w nich trochę jak księżniczki. Trzeba jednak pamiętać, że nie można kierować się tylko widzimisię dziecka, choć jego zdanie powinno być brane pod uwagę. Sukienka nie jest tutaj bowiem najważniejszym elementem uroczystości i nie powinna przyćmiewać powagi tego dnia. Powinna być schludna i elegancka, ale nie przesadna. Nie chodzi też o to, by między dziewczynkami zrodziła się tego dnia niezdrowa zazdrość. Z tego też powodu czasem dobrym wyborem jest ustalenie, że dziewczynki przystępują do komunii w albach. Są to proste, w zasadzie jednakowe sukienki w białym kolorze, na których znajdują się skromne i delikatne złote zdobienia. Z reguły jest też do nich prosty wianuszek. Wówczas wszystkie dzieci wyglądają podobnie, nie ma między nimi rywalizacji. Łatwiej też o skupienie na najważniejszej rzeczy tego dnia, czyli istocie przyjęcia komunii po raz pierwszy.

Czy dobrym pomysłem jest samodzielne szycie sukienki na komunię lub odkupienie używanej?

Oczywiście — wszak ten dzień to nie konkurs na najpiękniejszą białą suknię zakupioną w najmodniejszym salonie. Jeśli posiada się wystarczające umiejętności krawieckie, to uszycie sukienki na komunię będzie też tańsze niż jej zakupienie, co może niejednokrotnie okazać się istotne ze względu na budżet domowy. Niewątpliwie też taka suknia będzie wyjątkowa i tym bardziej można brać pod uwagę preferencje dziecka co do tego, jaką chciałoby mieć sukienkę. Podobnie dobrym pomysłem jest zakup używanej kreacji bądź otrzymanie jej od członka rodziny czy znajomych po starszym dziecku. Sukieneczki te rzadko są zużyte w takim stopniu, by nie nadawały się do dalszego użytku, a dziewczynka korzysta z niej stosunkowo krótko, bo w dzień I komunii, w okresie Białego Tygodnia i rok później na rocznicy — o ile sukienka jeszcze pasuje. 

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Sukienka dla dziewczynki, która na komunii jest gościem — jak wybierać?

Podobnie jak w przypadku kreacji dla osoby dorosłej, sukienka dla dziewczynki powinna być delikatna, zwiewna i być w radosnych kolorach, co z reguły w przypadku dzieci nie rodzi większego problemu. Warto więc wybierać w kolorach np. brzoskwiniowych, pudrowego różu, lawendy, błękitu. Mogą się też znajdować na niej delikatne wzory. Dobrze jest dobrać do tego odpowiednie bolerko lub sweterek na wszelki wypadek, gdyby dzień nie okazał się upalny.

Sukienka na komunię dla dziewczynki — dodatkowe wskazówki

Warto też brać pod uwagę, że dziecko może się poplamić czy ubrudzić podczas uroczystego obiadu. Szkoda więc, by strój, który ma być wykorzystywany przez następny tydzień, nadawał się od razu do prania. Dlatego też warto rozważyć opcję, by była jeszcze jedna sukienka na komunię dla dziewczynki po uroczystości kościelnej. Wówczas ewentualna wpadka przy jedzeniu obiadu czy tortu nie będzie miała wielkiego znaczenia. Sukienka może być dalej biała, by podkreślić wyjątkowość tego dnia, ale może być też w innym, dowolnym kolorze.

Zobacz też: Pokazali, co serwowano na komunii dziecka. Skromne obiadki przeszły do lamusa na rzecz piętrowych tortów weselnych

Więcej o: