Jakiego dziecka ksiądz może nie dopuścić do pierwszej komunii? Prawo kanoniczne mówi o tym jasno

Czy ksiądz może odmówić udzielenia dziecku I Komunii? Istnieje zapis w Kodeksie Prawa Kanonicznego, który wyjaśnia, czy kapłan musi dopuścić każdego kilkulatka do sakramentu, ale wciąż bardzo mało osób o tym wie.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dziecko dostaje pieniądze na komunię. Adwokat: Rodzic nie może ich zabrać

Sezon komunijny niedługo się zacznie, więc rodzice, jak i katecheci robią wszystko, co mogą, aby przygotować wszystko jak najlepiej. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ksiądz nie ma obowiązku dopuścić do sakramentu każdego dziecka. Dlaczego? Kodeks Prawa Kanonicznego podaje kilka warunków, które musi spełnić kilkulatek, aby mogło przystąpić do I Komunii. Zobaczcie, jakie to wymogi. 

Czy ksiądz musi dopuścić do I Komunii każde dziecko? Niekoniecznie - są określone warunki

Aby ksiądz dopuścił dziecko do I Komunii, kilkulatek musi spełnić kilka warunków, które szczegółowo opisuje Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK). Te wymogi wobec dziecka są następujące (za serwisem Deon.pl):

  • musi być ochrzczone - "Każdy ochrzczony, jeśli tylko prawo tego nie zabrania, może i powinien być dopuszczony do Komunii świętej.",
  • musi sumiennie uczęszczać na zajęcia przygotowujące do przyjęcia I Komunii - "Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa" jednak od tej zasady jest jeden wyjątek - dzieci śmiertelnie chore - "Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię Świętą".

Oprócz tego są jeszcze warunki, które muszą spełnić również rodzice bądź opiekunowie prawni dziecka, które przystępuję do I Komunii

Te warunki muszą spełnić rodzice dziecka. Inaczej nie zostanie dopuszczone do I Komunii

Poza powyżej podanymi warunkami, które musi spełnić dziecko przystępujące do I Komunii, są również wymogi dla rodziców (opiekunów kilkulatka). Jakie? Muszą być wierzący i przystąpić do spowiedzi (to dotyczy również dziecka). Jak tłumaczy Kodeks Prawa Kanonicznego: "Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane".

Więcej o:
Copyright © Agora SA