Elastyczny czas pracy dla rodziców dzieci do lat 8. Od jutra wchodzi nowy przepis

Dla rodziców małych dzieci wchodzi nowa, bardzo istotna zmiana, która ma pomóc pogodzić pracę z obowiązkami domowymi. To właśnie oni będą mogli skorzystać z tzw. elastycznego czasu pracy, pod warunkiem że mają pod opieką dziecko do lat 8. Przepis wchodzi w życie od jutra. Co się jeszcze zmieni? Przedstawiamy szczegóły.

Elastyczny czas pracy to nowe udogodnienie dla rodziców z małymi dziećmi, a także tymi nieco starszymi - maksymalnie do 8 lat. Nowy przepis wchodzi już jutro, co oznacza, że na dniach będzie można skorzystać z nowych uprawnień. Co się zmieni? Kto będzie miał do tego prawo i jak złożyć wniosek? Wyjaśniamy i rozwiewamy wszelkie niewiadome.

Zobacz wideo Joanna Kluzik-Rostkowska gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (25.04)

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe uprawnienie dla rodziców małych dzieci - kto będzie mógł z tego skorzystać?

Elastyczny czas pracy dla rodziców małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 8 lat to nowy przepis, który ma ułatwiać im pogodzenie pracy z obowiązkami domowymi, w tym przede wszystkim opieką nad ich pociechami. Nowe uprawnienie wchodzi w życie z dniem 26 kwietnia 20238 roku, czyli już od jutra, osoby zainteresowani nowymi zasadami, mogą złożyć wniosek do pracodawcy o przejście na tzw. elastyczny czas pracy.

Za elastyczną pracę uważa się tu przede wszystkim pracę weekendową, pracę zdalną czy pracę hybrydową lub obniżenie wymiaru czasu pracy. Taki wniosek można będzie złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, jednak co istotne w terminie nie krótszym niż 21 dni, licząc od daty planowanego rozpoczęcia korzystania z elastycznych formuł pracy. Pracodawca będzie miał dokładnie 7 dni na odpowiedź, a jeśli odmówi, to będzie musiał podać konkretne przyczyny swojej decyzji.

Jak czytamy na stronie biznes.gov.pl, we wniosku o elastyczną organizację pracy pracownik musi podać następujące informacje:

  • imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka
  • przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy
  • termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy
  • rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.

Istotną informacją jest również to, że jeśli ten system pracy nie sprawdzi się i pracownik będzie chciał zmiany - będzie mógł w każdym czasie złożyć wniosek o powrót do poprzedniej organizacji pracy.

Więcej o: