Będą nowe świadectwa szkolne i legitymacje. Winny między innymi HiT. O czym powinni pamiętać rodzice?

Zmian w edukacji ciąg dalszy - tym razem szef MEiN chce wprowadzić nowe wzory świadectw szkolnych i legitymacji uczniowskich. O czy w takim wypadku muszą pamiętać rodzice? Wyjaśniamy urzędowe zawiłości.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Aktualnie pojawiło się wiele zmian zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli i rodziców. Między innymi nowe przedmioty takie jak Historia i Teraźniejszość (HiT), Biznes i Zarządzanie czy język łaciński, które wymuszają wprowadzenie pewnych zmian w takich dokumentach jak świadectwa szkolne i legitymacje uczniowskie. Co konkretnie się zmieni i o czym powinni pamiętać rodzice w tej kwestii? Wyjaśniamy niejasności. 

Nowe legitymacje uczniowskie. Co czym powinni pamiętać rodzice? 

Aktualnie uczniowie mogą mieć legitymacje zarówno papierowe, jak i elektroniczne (mLegitymacje). Do tej pory wniosek o wydanie tego drugiego, wirtualnego dokumentu mógł złożyć rodzic, chyba że uczeń był pełnoletni, to mógł zrobić to samodzielnie. Jak podaje serwis Portalsamorządowy.pl, w ostatni czwartek do opiniowania trafił projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki (MEiN) w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Wprowadza dwie istotne zmiany w uczniowskich legitymacjach - usuwa z nich rubrykę z numerem PESEL, oraz z automatu wydaje jej elektroniczną wersję dla ucznia pełnoletniego, jak i nieletniego (o ile rodzice wcześniej nie wyrazili sprzeciwu). I o tym muszą pamiętać rodzice - o złożeniu oświadczenia, gdy nie będą chcieli, aby ich dziecko otrzymało mLegitymację. Kolejną rzeczą, która ma się zmienić, jest wzór świadectw szkolnych. 

Nowy wzór świadectw szkolnych. Co konkretnie się zmieni? 

Oprócz legitymacji szkolnych zmiany dosięgną też dokumentu, jakim jest świadectwo szkolne. Ściślej rzecz biorąc, chodzi o nazwy przedmiotów obowiązkowych, na które uczęszczał uczeń. Obecnie są one umieszczone już we wzorze świadectwa. Po wejściu projektu MEiN w życie będą one wpisywane bezpośrednio przez szkołę. To niewielka zmiana, która jest związana z chęcią ujednolicenia wzorów świadectw szkolnych i arkuszy ocen, aby ułatwić pracę nauczycielom i dyrektorom szkół

Więcej o:
Copyright © Agora SA