Ile dać do koperty na komunię? Ekspertka podpowiada: Przyjęcie dużej sumy będzie krępujące

Jedni nie mają wątpliwości, inni boją się wyjść na skąpców, a domowy budżet nie pozwala im na szaleństwa. W tej sytuacji łatwo jest też przesadzić z liczbą banknotów, a taka sytuacja mogłaby sprawić, że najbliżsi obdarowanego dziecka poczują się niekomfortowo.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

Czasy, gdy dziecko dostawało z okazji przystąpienia do pierwszej komunii świętej złoty medalik lub ilustrowaną biblię, dawno już minęły. Teraz, obok konsoli do gier, roweru lub nowego smartfona, w roli prezentu często pojawiają się koperty z pieniędzmi i pytanie: ile do nich włożyć? 

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Ile włożyć do koperty na komunię?

Pierwsza komunia święta to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Najważniejszy jest oczywiście wymiar religijny, jednak przy okazji najbliżsi mają okazję się spotkać, a dzieci dostają kosztowne prezenty. Coraz więcej rodziców decyduje się organizować przyjęcia z okazji komunii w restauracjach. Dla rodziców zwykle oznacza to większy wydatek, a dla gości, którzy miast kupować prezenty, chcą dać pieniądze, konsternację - ile. 

Podobnie jak na weselu, minimum to koszt talerzyka. Jeśli mamy wątpliwości, można zadzwonić do restauracji i o to zapytać

- podpowiada dr Irena Kamińska-Radomska, ekspertka z zakresu międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych. Dodaje, że w takim przypadku, o ile nasza sytuacja finansowa na to pozwala, lepiej nie dawać wspomnianego "minimum".

Miło dać fajny prezent. Postawmy się sami w pozycji osoby, która go przyjmuje. Czy byłoby miłe dostać 20 zł?

- dodaje. Najbliższa rodzina i chrzestni zwykle do koperty wkładają więcej, niż pozostali goście, ale w tym przypadku sporo zależy od ich możliwości finansowych. Dzieci w kopertach często znajdują 200- 500 zł, w tych od dziadków lub rodziców chrzestnych nawet 1000 zł. 

Ważna jest reguła wzajemności

Gdy zastanawiamy się, ile pieniędzy włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii, trzeba pamiętać także o ważnej regule wzajemności.

Kulturalny człowiek, gdy dostaje prezent, myśli o możliwości zrewanżowania się. W przypadku pierwszej komunii chodzi oczywiście o rodziców dziecka. Jeśli wiemy, że rodzina, która nas gości z okazji takiego wydarzenia, jest mniej majętna od nas i najprawdopodobniej nie będzie się mogła zrewanżować, przyjęcie dużej sumy będzie dla niej krępujące. Pozostanie w poczuciu zobowiązania, nie wiadomo na jak długo

- wyjaśnia Irena Kamińska-Radomska. Dodaje, że gdy ktoś otrzyma w kopercie sumę, którą uzna za rażąco wysoką, poczuje się niekomfortowo z tego powodu, może się nawet pokusić o zwrot takiego prezentu.

A wy? Ile wkładacie do kopert z okazji pierwszej komunii świętej? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA