Komunia w domu? Czemu nie! Jak zorganizować niezapomniane przyjęcie?

Komunia w domu to coś, co jeszcze dwie dekady temu było powszechnym rozwiązaniem. W ostatnich latach mamy jednak do czynienia z przeniesieniem typowych imprez rodzinnych jak chrzciny czy komunia do lokali specjalizujących się w obsłudze takich uroczystości. W tym roku w obliczu stale rosnących cen wielu rodziców może jednak zdecydować się na zorganizowanie przyjęcia w domu. Jak się do tego zabrać?

Komunia w domu: od czego zacząć?

Komunia w domu to dobry pomysł, zwłaszcza gdy nie mamy zbyt licznej rodziny i gdy lubimy i mamy możliwość, aby zorganizować wszystko samodzielnie. Bez wątpienia takie rozwiązanie będzie też korzystniejsze z punktu widzenia naszego portfela. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach wynajęcie sali i opłacenie obiadu nie należy do najtańszych. Przygotowanie takiej uroczystości w domu również nie będzie tanie, ale i tak podliczając wszystkie koszta powinno być bardziej opłacalne. Dobrze jest więc na początek:

  • rozważyć, ilu gości chcemy zaprosić,
  • przygotować zaproszenia,
  • zaplanować menu,
  • sprawdzić kompletność zastawy domowej (talerze, sztućce, szklanki itp.),
  • zaplanować ewentualne dekoracje,
  • zamówić tort (lub zaplanować jego samodzielne przygotowanie),
  • wybrać drobne upominki dla gości przybyłych na uroczystość. 

Co przygotować na komunię w domu? Jakie potrawy wybrać?

Decydując się na zrobienie komunii w domu, trzeba zaplanować całe menu. Warto wziąć pod uwagę, że goście będą obecni przez kilka godzin, więc przydadzą się posiłki zarówno zimne, jak i ciepłe. Ważną częścią są przystawki, które pozwolą rodzinie oczekiwać na uroczysty obiad. Można w tym celu na stole ustawić np. wędliny, różne sałatki, sery, jajka faszerowane, warzywa (pomidory, ogórki kiszone i zielone, rzodkiew itp.), paluszki, drobne ciastka, chleb. Co jeszcze przygotować na komunię w domu? Oczywiście obiad, który tradycyjnie winien się składać z dwóch dań, czyli pierwszego i drugiego dania. Z zup najbardziej klasyczny jest oczywiście rosół, ale dobrym pomysłem może być np. pomidorowa, czy jarzynowa — zwłaszcza jeśli znamy preferencje osób bliskich. Warto też brać pod uwagę, że w dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się osoby, które nie jedzą mięsa. Zupę można więc przygotować wyłącznie na wywarze warzywnym, a drugie danie skonstruować w taki sposób, by niezależnie od tego, czy jest się wege, czy nie, udało się zjeść pożywny posiłek. Podać więc można np. ziemniaki lub frytki, wybrane części kurczaka (np. pieczoną pierś lub nogę), surówki, mizerię, smażony ser, faszerowane pieczarki. Na koniec oczywiście mile widziany jest deser, np. kawa, herbata i jakieś ciasto. Koniecznym punktem jest też tort komunijny.

Zobacz wideo Dziecko dostaje pieniądze na komunię. Adwokat: Rodzic nie może ich zabrać

I komunia w domu. Czy przygotować zaproszenia dla gości?

Niezależnie od tego, czy przyjęcie organizowane jest w restauracji, czy w domu, zaproszenia są niezależną rzeczą i na pewno są mile widziane. Można karneciki z opisem, gdzie i kiedy odbywać się będzie uroczystość, oraz że przyjęcie po I komunii będzie w domu, przygotować samodzielnie bądź nabyć gotowe i tylko wypełnić. Na rynku dostępny jest wiele zaproszeń, które można swobodnie dobrać do własnego gustu bądź tego, co najbardziej będzie się podobało dziecku. Wszak to jego dzień, więc zaangażowanie go w przygotowanie zaproszeń dla rodziny, może być bardzo dobrym pomysłem.

Pierwsza komunia święta w domu a podziękowania dla gości. Czy warto je przygotować?

Oczywiście, że tak — jest to bardzo miły gest. Bliscy służą wsparciem, ich obecność jest dla nas i dla naszej pociechy ważna, więc podziękowania są jak najbardziej na miejscu. Obecnie popularnym zwyczajem jest przygotowanie drobnych podarunków dla gości. Mogą to być np. cukierki krówki, które owinięte będą w opakowania z napisem "dziękuję". Inną opcją są mini słoiczki miodu, na których również może być naklejka z podziękowaniem i datą uroczystości. Możliwości jest jednak znacznie więcej, np. świeczki, mydełka i wiele innych. Pierwsza komunia święta w domu jest tak samo niezapomnianym wydarzeniem w życiu rodzinnym jak w restauracji czy w innym miejscu.

Jak zrobić komunię w domu, by wszystko się udało?

Przede wszystkim zaplanować całą uroczystość i przeliczyć budżet domowy, którym się dysponuje. Nie ma potrzeby obawiać się tego rodzaju uroczystości. Warto pamiętać, że kiedyś, nie zastanawiano się w zasadzie, jak zrobić komunię w domu, bo był to powszechny sposób jej organizowania. Dopiero później modne stały się uroczystości w restauracjach. Obecnie jednak, w dobie kryzysu i galopującej inflacji, jak i przy ciągle rosnących cenach, model ten ponownie wraca do łask. Przyjęcie takie wcale nie musi być gorsze czy mniej wystawne, choć niezależnie od wszystkiego, na pewno nieporównywalnie tańsze niż w lokalu. 

Zobacz też: Pamiątki na komunię. Jaką wybrać, aby spodobała się dziecku?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.