Czy religia wlicza się do średniej? Dla wielu to szansa na czerwony pasek

Czy religia wlicza się do średniej ocen? To ważne pytanie zarówno dla tych uczniów, którzy uczęszczają na szkolną katechezę, jak i również dla tych, którzy z niej zrezygnowali. Jak będzie wyglądała ich średnia ocen, czy piątką, a nawet szóstką z tego przedmiotu - można w łatwy sposób zdobyć świadectwo z paskiem? Wyjaśniamy.

Czy religia wilcza się do średniej ocen na świadectwie szkolnym? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu uczniów, którzy przede wszystkim zdecydowali się uczęszczać na szkolną katechezę. Liczą, ze dzięki temu uzyskają wyższą średnią, która przybliży ich do uzyskania świadectwa z czerwonym paskiem. Czy mają rację? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Problemem jest uzyskanie dofinansowania? Mastalerz: Nie, trudność jest z obsługą finansowania

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy religia wlicza się do średniej? Jak wygląda sprawa z oceną z tego przedmiotu?

Do zakończenia roku szkolnego pozostało już niewiele czasu. Wakacje rozpoczynają się dokładnie 63 dni, a odejmując święta i weekendy - pozostało jedynie 45 dni. To naprawdę mało czasu, toteż coraz częściej pojawiają się pytania o średnią, świadectwo z paskiem oraz to, czy ocena z religii wlicza się do średniej na świadectwie?

Okazuje się, że jest to możliwe, ale tylko pod warunkiem, że uczeń chodził na szkolną katechezę. Ci, którzy z niej zrezygnowali, nie będą mieli tego przedmiotu na świadectwie, co oznacza, że również brak oceny, nie będzie brany pod uwagę.

Uczniowie, którzy nie zrezygnowali ze szkolnej katechezy i chodzili na te lekcje, zwykle otrzymują dobre stopnie, piątki, a nawet szóstki, co znacznie może im podnieść średnią. Warto tu jednak zaznaczyć, że z powodu religii czy etyki nie można nie otrzymać promocji do następnej klasy, lub świadectwa kończącego szkołę. Ponadto ocena z tych przedmiotów jest umieszczana na świadectwie jako ostatni przedmiot, na samym końcu dokumentu.

Pamiętajmy jednak, że lekcje religii w szkole nie są obowiązkowe - a jak na razie, jedynie dla chętnych. Jeśli uczeń chce na nie uczęszczać, to rodzice muszą wyrazić pisemną zgodę. Wyjątek stanowią osoby pełnoletnie w szkołach średnich, bo to już one same mogą wypisać się z takich zajęć. Co ważne, można zrezygnować z uczestnictwa w tych lekcjach, w każdym momencie trwania roku szkolnego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA