Czy do Pierwszej Komunii Świętej idą komunistki i komunikanci? Poradnia Językowa PWN rozwiewa wątpliwości

Jak nazywają się dzieci idące do Pierwszej Komunii Świętej? Niektórzy używają określeń komunistka i komunikant, ale są one poprawne? Poradnia Językowa PWN postanowiła pomóc i wyczerpująco wytłumaczyła, jak nazywać kilkulatki przystępujące do tego sakramentu.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Sezon pierwszokomunijny już niedługo się zacznie, więc rodzice już przygotowują całą uroczystość - stroje, dekoracje czy planują dania. Z kolei inni członkowie rodziny i znajomi szykują sobie odświętne stroje i kombinują, co kupić komunistce czy komuniście… a może komunikantowi? Jakie określenie jest poprawne? Poradnia Językowa PWN zdecydowała się wyjaśnić językowe zawiłości.

Do I komunii idą komunistki i komuniści czy komunikanci? Poradnia Języka PWN tłumaczy

Przyjęło się, że dzieci podchodzące do I Komunii Świętej nazywa się komunistami i komunistkami, ale nie jest to oficjalne określenie. Zwłaszcza że "komunista" ma też inne, negatywne znaczenie - "zwolennik komunizmu". Jak więc poprawnie nazwać kilkulatka podchodzącego do tego sakramentu? Poradnia Językowa PWN podpowiada kilka opcji. Pierwszą jest "komunikant" i "komunikantka", które to wyrazy pochodzą od niemieckich słów "der Komunikant" i "die Kommunikantin" i oznaczają właśnie dzieci przystępujące do pierwszej Komunii. Jednak "komunikant" w dzisiejszym języku polskim oznacza też opłatek, czyli samą komunię, więc nie jest najtrafniejszym określeniem. Jakie jeszcze są opcje? Badacze podali jeszcze jedno określenie, które można wykorzystać. 

Komuniści czy komunikanci? Tak można nazwać dzieci idące do I Komunii

Poza wymienionymi wyżej określeniami "komunista", "komunistka", "komunikant" i "komunikantka", badacze podają jeszcze jedno, które ich zdaniem można bezpiecznie używać. Jest to słowo pochodzące od przymiotnika "pierwszokomunijny", czyli "pierwszokomunista" i "pierwszokomunistka". Specjaliści zwracają też uwagę, że określenia te są używane zarówno na forach internetowych, jak i w prasie, więc warto je upowszechniać. 

Więcej o: