RJP: nie polecam oficjalnej formy imienia. Można sobie tak nazywać córkę w domu, prywatnie

To dziewczęce imię nie jest często nadawane w Polsce. Choć jest krótkie, urocze i wyróżnia się swoją oryginalnością, rodzicom nie pasuje do dorosłych kobiet. Twierdzą, że jest zbyt dziecinne. W 2022 roku znalazło się jednak trochę odważnych rodziców, ponieważ (wg gov.pl) nazwano tak 211 dziewczynek.

Pochodzenie i znaczenie imienia Marika

Marika to imię, które najprawdopodobniej pochodzi od imienia Maria, jest jej zdrobnieniem. Wywodzi się z języka bułgarskiego, macedońskiego i słoweńskiego. Popularne również w Czechach. W Polsce występuje raczej rzadko. 

Rada Języka Polskiego o imieniu Marika

Do RJP wpłynęła prośba o wydanie opinii dotyczącej imienia Marika. Odpowiedź była następująca "W „Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" (…) jest punkt mówiący o tym, że: „Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna nie Catherine; (...) Z tego powodu nie polecałbym jako postaci oficjalnej imienia Polki – formy Marika. Nie wyklucza to, oczywiście, prywatnego nazywania w ten sposób córeczki, która oficjalnie będzie nosić imię Maria, bardzo dobrze osadzone w polskiej tradycji."

Zobacz wideo Podobno, gdy na świecie pojawia się drugie dziecko, zaczyna się jazda bez trzymanki. Jak jest naprawdę zdradza Lili Antoniak

Charakterystyka imienia

Delikatna, szczera i uczciwa, tak można by opisać Marikę w trzech słowach. Ma oryginalną osobowość, uwielbia przebywać wśród ludzi, bardzo nie lubi samotności. Ale o nią wcale nie musi się martwić, ponieważ Marika jak mało kto, przyciąga innych do siebie niczym magnes. Ta kobieta uwielbia korzystać z życia. Zabawa, spotkania z przyjaciółmi, imprezy, zakupy, wyjazdy, niektórzy mają wrażenie, że ona tylko po to żyje. Dobrze jej robi od czasu do czasu przebywanie samej ze sobą i skupienie się na swoich myślach. Ma w sobie dużo z dziecka. Często jest roztrzepana, zapominalska i niezorganizowana. Bywa, że brak jej pewności siebie. Wtedy woli spędzać czas w zaciszu własnego domu, wyłącznie z najbliższymi ludźmi. 

Imieniny: 16 lipca, 8 grudnia

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Maryśka, Marycha, Mariczka, Mari, Miki

Predyspozycje zawodowe

Marika świetnie radzi sobie z nawiązywaniem i podtrzymywaniem kontaktów, często też nie potrafi realnie ocenić ryzyku lub grożącego niebezpieczeństwa. Nierzadko jeszcze w dzieciństwie odkrywa w sobie wiele talentów artystycznych. Sprawia czasem wrażenie, jakby nie wiedziała co się dzieje i czego się od niej oczekuje, ale za to potrafi pięknie przelać swoje myśli na papier czy zobrazować je. Lubi chować się za aparatem. Jest pomocna, uczynna i życzliwa. Jej charakter i podejście do życia najlepiej przydadzą się na takich stanowiskach jak: architektka, plastyczka, piosenkarka, aktorka, poetka, dziennikarka, przedstawicielka handlowa.

Sławne imienniczki:

 • Marika - polska wokalistka i autorka tekstów, a także dziennikarka radiowa
 • Marika Chojnacka - polska modelka
 • Marika Domińczyk - amerykańska aktorka polskiego pochodzenia
 • Marika Green - szwedzka aktorka
 • Marika Hackman - brytyjska wokalistka, multiinstrumentalistka
 • Marika Jasek - polska wokalistka
 • Marika Kallamata - albańska aktorka
 • Marika Krajniewska - polska pisarka, dziennikarka i tłumacz
 • Marika Kraujutowicz - polska wokalistka
 • Marika Popowicz - polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich
 • Marika Rossa - ukraińska DJka
 • Marika Rökk - węgierska aktorka, śpiewaczka i tancerka
 • Marika Tomczyk - polska aktorka
Więcej o: