Do kiedy wystawienie ocen końcoworocznych 2023? Piątka z religii może być sposobem na wyższą średnią

Do kiedy nauczyciele muszą wystawić uczniom stopnie na koniec roku szkolnego 2022/2023? Dzieci i młodzież mają już niewiele czasu na poprawianie ocen, a jednym ze sposobów na podwyższenie średniej jest dobry stopień z religii.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Rok szkolny 2022/2023 wielkimi krokami zbliża się do końca, szczególnie dla maturzystów, którzy skończą naukę już w ostatni piątek kwietnia. Pozostali uczniowie będą musieli poczekać na wakacje do czerwca. Jednak zanim nastąpi letnia przerwa, nauczyciele muszą wystawić oceny końcoworoczne. Do kiedy muszą to zrobić? Wyjaśniamy. 

Do kiedy wystawienie ocen 2023? Nie zostało zbyt wiele czasu

Uczniowie ostatnich klas szkół branżowych, techników i liceów kończą naukę w piątek, 28 kwietnia. Natomiast pozostali uczniowie - 23 czerwca. Jednak, mimo że zakończenie roku szkolnego ma oficjalną datę, która obowiązuje w całej Polsce, to w przypadku wystawiania stopni na drugi semestr jest nieco inaczej. Ten termin jest bowiem ustalany indywidualnie dla każdej placówki przez dyrekcję i radę pedagogiczną. Stąd co do zasady stopnie powinny być wstępnie wystawione już do końca maja (lub nieco wcześniej), a ostateczne oceny do połowy czerwca, aby uczniowie mieli nieco czasu na ewentualne poprawy.

Wystawianie ocen na II semestr. Jak podwyższyć średnią? 

Uczniom nie zostało zbyt wiele czasu na poprawianie ocen końcoworocznych, mimo to robią, co mogą, aby mieć jak najwyższą średnią. Jednym ze sposobów na jej podwyższenie jest uczęszczanie na religię (lub etykę). Dobry stopień z tego, bądź co bądź nieobowiązkowego przedmiotu, jest prostym sposobem na podniesienie wspomnianej średniej, gdyż się do niej wlicza. Z kolei osoby, które nie chodzą na żadne z tych zajęć, nie mają takie możliwości. Ich średnia będzie wyliczona wyłącznie ze stopni z przedmiotów obowiązkowych.

Więcej o: