To imię było prawdziwym hitem PRL-u. Dziś rodzice nie chcą nazywać tak dziewczynki. "Spada z roku na rok"

Niegdyś hit, dziś już bardziej kit, który odchodzi do lamusa. To wyjątkowe imię dla dziewczynki jeszcze nie tak dawno zajmowało wysokie pozycje w rankingu tych najpopularniejszych. Jednak po latach okazało się, że dla wielu rodziców nie kojarzy się zbyt dobrze i dlatego nie chcą nazywać tak swoich córek. Czy ten trend kiedyś się odwróci?

To imię było prawdziwym hitem w czasach PRL-u. Wybierane przez wielu rodziców miało być kojarzone ze skromnością, pracowitością i wdziękiem. Idealne dla dziewczynek, którym wróżono świetlaną przyszłość. O jakim imieniu mowa? Oczywiście o Teresie, której sława niestety już przeminęła. Imię odeszło do lamusa, ale czy powróci do rankingu?

Zobacz wideo VIKI GABOR: MÓJ ŚWIAT – serial dokumentalny

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niegdyś hit, który dziś odchodzi do lamusa

Teresa to wyjątkowe imię, które niegdyś, przed laty, było często wybierane przez przyszłych rodziców dla swoich córek. Kierując się tym wyborem, zwracali uwagę na jego uniwersalność (pasuje zarówno dla małej dziewczynki, jak i dorosłej kobiety) oraz znaczenie i historię, która sięga odległych czasów.

Pierwsze wzmianki o tym imieniu na terenie naszego kraju pojawiły się stosunkowo wcześnie, bo już w okolicy XV wieku, ale do powszechnego użytku weszło dopiero dwa wieki później. To głównie za sprawą religii katolickiej i świętych o tym imieniu - przede wszystkim postaci św. Teresy z Avili, hiszpańskiej mistyczki, karmelitanki i kontrreformatorki rzymskokatolickiej. To właśnie ona uważana jest za jedną z największych mistyczek w historii Kościoła i czczona w różnych częściach świata.

Chociaż znaczenia tego imienia należy doszukiwać się w znacznie wcześniejszych latach. Etymolodzy są zdania, że słowo Teresa wywodzi się z języka greckiego i oznacza mieszkankę wyspy Thera. W niektórych krajach, imię Teresa oznacza "zbiór", lub "zbierającą plony". Jest kojarzone głównie z pracami na roli, co może sugerować, że osoba je nosząca jest pracowita, cierpliwa i wytrwała. Niczym jedna z bohaterek "Czterdziestolatka", która "żadnej pracy się nie boi".

Jednak pomimo pięknego znaczenia i wyjątkowej historii - imię to z roku na rok spada w rankingach. Chociaż jeszcze w latach PRL-u znajdowało się u szczytów popularności.

W roku 2022 imię Teresa należało do rzadkości, jeśli chodzi o imiona nadawane dzieciom. Spada z roku na rok. W całym kraju rodzice zdecydowali się nazwać tak swoje pociechy jedynie 94 razy. Najczęściej w województwie mazowieckim (23), wielkopolskim (15) i małopolskim (11). W województwach: zachodniopomorskim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, imię Teresa nadano jedynie łącznie... 10 razy. W każdym po 2

- podaje portal interia.kobieta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA