Podnosisz dziecko w ten sposób? Lekarze ostrzegają: Skończycie w szpitalu

Też podnosicie dziecko za ręce do góry? Ta pozornie błaha i niegroźna zabawa może źle się skończyć. Pediatra ostrzega przed taką zabawą. Co może się stać?

Podnoszenie dziecka do góry. Groźna zabawa

Łapiesz dziecko za ręce i podnosisz je do góry? Nie ty jedyny. Ta niepozorna zabawa nie jest jednak bezpieczna. Łapanie dziecka za dłonie, nadgarstki i przytrzymywanie, podnoszenie do góry jest groźne dla ich kości. Ta zabawa może skończyć się kontuzją! Przestrzega przed tym pediatra dr Amulya Mysore na swoim koncie na Instagramie @parenting_with_dr_amulya.

Lekarka nagrała wideo, w którym zwraca uwagę na to, że podnoszenie czy huśtanie dziecka w ten sposób to naprawdę prosty sposób, aby malec doznał poważnej kontuzji. Co więcej, pediatra zwraca uwagę, że podnoszenie nawet przedszkolaka za rękawy kurtki czy płaszcza, także może być potencjalnie groźne. Jeśli zrobimy to nagle, może skończyć się tzw. łokciem piastunki.

Zobacz wideo Sławomir i Kajra opowiedzieli o rodzicielstwie, "Cudowronku" i... kryzysie wieku średniego [MAMY CZAS]

Łokieć piastunki. Co to takiego?

Łokieć piastunki inaczej nazywany chorobą de Chassaignaca to podwichnięcie głowy kości promieniowej, któremu towarzyszy zwichnięcie fragmentu więzadła obrączkowatego. Warto więc pamiętać, że u dwu- czy nawet trzyletnich dzieci kość promieniowa jest nie do końca ukształtowana. Więzadło nie jest stabilnie osadzone. Taka prosta zabawa może doprowadzić do kontuzji – kość może wysunąć się ze stawu.

Gdy tak się stanie, dziecko będzie odczuwać silny ból. Okolice łokcia będą obolałe, a ból będzie promieniował w dół, w kierunku nadgarstka. Dziecko nie da rady nawet podnieść ręki wyżej. Koniecznie udajmy się w takim przypadku na konsultację lekarską. Chirurg może zarządzić nastawienie ręki. Poprawa po takim zabiegu jest natychmiastowych. U młodszych dzieci często wykonuje się to w znieczuleniu. Lepiej jednak zapobiegać! Bądźmy świadomymi rodzicami, którzy wiedzą, jakie konsekwencje mogą przynieść niektóre zabawy.

 
Więcej o: