W Łodzi urodziły się trojaczki. Rodzice nadali im imiona na tę samą literę

W środę w Łodzi przyszły na świat kolejne trojaczki. Rodzice, chociaż nie mieli pewności do płci dzieci, przygotowali dwa imiona dla dziewczynek i jedno dla chłopca. Wszystkie są na tę samą literę.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi urodziły się trojaczki. W ubiegłym roku w tej placówce nie było takiego potrójnego cudu narodzin, ale w 2019 r. zdarzyło się to aż trzy razy.

Zobacz wideo Lili Antoniak wrażenia dotyczące ciąży: Puchniesz, nie wysypiasz się, tracisz włosy

Trojaczki, jak to ma miejsce w przypadku ciąż mnogich, urodziły się przed terminem. Największa z rodzeństwa jest Aleksandra (waży 2350 g i ma 49 cm długości), nieco mniejsza jest Ala (waży 1950 g i ma 46 cm), a na końcu jest ich brat o imieniu Adam (waży 1500 g i ma 45 cm). 

Ciekawostka. Rodzice do końca nie byli pewni, czy nie będzie więcej chłopców. Mimo to imiona były wybrane dla dwóch dziewczynek i chłopca. Gdyby okazało się, że chłopców jest więcej, planowali burzę mózgów. Dzieci czują się dobrze, będą musiały spędzić trochę czasu w Klinice Neonatologii

- informuje Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Jedno z łódzkich trojaczków
Jedno z łódzkich trojaczków Facebook/Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

W Polsce ciąże bliźniacze występują średnio raz na około 100 porodów, z kolei trojaczki przychodzą na świat raz na 6400-6500 porodów. Jeszcze rzadziej pojawiają się czworaczki-raz na 512 tysięcy porodów.

Jak wynika z raportu naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, w Polsce jest coraz więcej mnogich ciąż. Przykładowo w 1980 r. trojaczki urodziły się 153 razy, zaledwie raz urodziły się czworaczki. A już w 2013 r. statystyki te wzrosły odpowiednio do 223 i 2. Według danych Narodowego Centrum Statystyki Zdrowotnej (NCHS) ciąże mnogie częściej występują w przypadku kobiet po czterdziestce. Wpływ na to ma wahanie hormonu przysadkowego FSH odpowiedzialnego za funkcję jajników.

Ogólne statystyki mówią, że szansa na urodzenie trojaczków wynosi 1:1000, z czego jednojajowe trojaczki to zaledwie 10% wszystkich przypadków.

Więcej o: