Zaproszenia na komunię mogą występować w dowolnej formie. Ważne, by przemyśleć, czy wszystkich gości chce się rzeczywiście zaprosić na uroczysty obiad do restauracji lub do domu, czy też wyłącznie na obrzędy w kościele. Należy to jasno zakomunikować, by nikt nie miał wątpliwości, nie czuł się pominięty czy urażony. Informację można śmiało przekazać podczas osobistej wizyty u kogoś bliskiego, bądź nawet przez telefon, jeśli wzajemne relacje na to pozwalają. Nie są to jednak najbardziej eleganckie sposoby, ale czasem — również ze względów finansowych lub czasowych — jedyne.
Bardziej eleganckim sposobem zaproszenia na Komunię Świętą jest wysłanie pocztą bądź osobiste wręczenie karnecików, w których znajduje się zaproszenie na tę uroczystość. Można kupić takie, w których wystarczy tylko ręcznie uzupełnić:
Należy bowiem pamiętać, że ilość osób bliskich, których obecności pragniemy w tym wyjątkowym dniu, może być znaczna, z kolei możliwości finansowe niekoniecznie muszą pozwalać na zaproszenie wszystkich na odbywające się po mszy przyjęcie. Nie powinno się z tego powodu mieć wyrzutów sumienia. Ważne, by jasno poinformować o sytuacji swoich gości.
Jak najbardziej tak, bo wtedy nie ma wątpliwości, kogo dokładnie dotyczy zaproszenie. Dla przykładu warto wspomnieć, że nie zawsze zapraszamy wszystkich mieszkańców danego domu — przychodząc z zaproszeniem personalizowanym, jasne jest to kogo chcemy widzieć na przyjęciu. W przypadku zaproszenia bez takiej informacji możemy spodziewać się, że zjawią się wszyscy domownicy lub ci, którzy akurat byli obecni przy wręczaniu.
Rynek aktualnie oferuje wiele różnych kartek okolicznościowych, w tym zaproszeń na różne uroczystości, m.in. takie jak I Komunia Święta. Zaproszenia robione ręcznie zawsze są jednak wyjątkowe. Jeśli więc dysponuje się odpowiednią ilością czasu i umiejętnościami plastycznymi, warto wykonać je samodzielnie. Można to zrobić razem z dzieckiem, które będzie miało z tego dodatkową przyjemność.
To już jest kwestia sporna i wiele zależy od tego, co kto uważa za ładne zaproszenia na komunię. Gusty są różne w tej materii. Dla jednych najlepsze będą te, gdzie będzie dużo złoceń i odniesień do elementów liturgicznych, a dla innych wizerunki słodkich aniołków. Ktoś inny zaś będzie wolał proste, delikatnie zdobione, bez wyraźnych akcentów. Ważne, by pamiętać, że jest to zaproszenie na jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Przy wyborze można więc również wspierać się jego opinią.
Zobacz też: Wydatki na komunię stresem dla chrzestnych i gości. "Jeszcze nie dałam do koperty, a już boli"