Zaproszenia na komunię. Jak zaprosić najbliższych na uroczystość pierwszokomunijną?

Zaproszenia na komunię to kwestia ważna zarówno dla rodziców jak i dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii. W jaki sposób zaprosić najbliższych, by wiedzieli, że są dla nas ważni. Jak nie popełnić gafy przy zapraszaniu na uroczystość rodzinną?

Zaproszenia na komunię, czyli jak powiedzieć bliskim o uroczystości

Zaproszenia na komunię mogą występować w dowolnej formie. Ważne, by przemyśleć, czy wszystkich gości chce się rzeczywiście zaprosić na uroczysty obiad do restauracji lub do domu, czy też wyłącznie na obrzędy w kościele. Należy to jasno zakomunikować, by nikt nie miał wątpliwości, nie czuł się pominięty czy urażony. Informację można śmiało przekazać podczas osobistej wizyty u kogoś bliskiego, bądź nawet przez telefon, jeśli wzajemne relacje na to pozwalają. Nie są to jednak najbardziej eleganckie sposoby, ale czasem — również ze względów finansowych lub czasowych — jedyne.

Zaproszenia na Komunię Świętą w wersji papierowej? Jak najbardziej tak!

Bardziej eleganckim sposobem zaproszenia na Komunię Świętą jest wysłanie pocztą bądź osobiste wręczenie karnecików, w których znajduje się zaproszenie na tę uroczystość. Można kupić takie, w których wystarczy tylko ręcznie uzupełnić:

  • imię i nazwisko osoby zaproszonej,
  • miejsce wydarzenia,
  • datę,
  • godzinę
  • informację czy zaproszenie dotyczy wyłącznie uczestniczenia w mszy kościelnej, czy też również wiąże się z obecnością na przyjęciu.

Należy bowiem pamiętać, że ilość osób bliskich, których obecności pragniemy w tym wyjątkowym dniu, może być znaczna, z kolei możliwości finansowe niekoniecznie muszą pozwalać na zaproszenie wszystkich na odbywające się po mszy przyjęcie. Nie powinno się z tego powodu mieć wyrzutów sumienia. Ważne, by jasno poinformować o sytuacji swoich gości. 

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Czy zaproszenia na komunię personalizowane są dobrym wyborem?

Jak najbardziej tak, bo wtedy nie ma wątpliwości, kogo dokładnie dotyczy zaproszenie. Dla przykładu warto wspomnieć, że nie zawsze zapraszamy wszystkich mieszkańców danego domu — przychodząc z zaproszeniem personalizowanym, jasne jest to kogo chcemy widzieć na przyjęciu. W przypadku zaproszenia bez takiej informacji możemy spodziewać się, że zjawią się wszyscy domownicy lub ci, którzy akurat byli obecni przy wręczaniu. 

I Komunia Święta — zaproszenia DIY? Czemu nie!

Rynek aktualnie oferuje wiele różnych kartek okolicznościowych, w tym zaproszeń na różne uroczystości, m.in. takie jak I Komunia Święta. Zaproszenia robione ręcznie zawsze są jednak wyjątkowe. Jeśli więc dysponuje się odpowiednią ilością czasu i umiejętnościami plastycznymi, warto wykonać je samodzielnie. Można to zrobić razem z dzieckiem, które będzie miało z tego dodatkową przyjemność.

Jakie są ładne zaproszenia na komunię?

To już jest kwestia sporna i wiele zależy od tego, co kto uważa za ładne zaproszenia na komunię. Gusty są różne w tej materii. Dla jednych najlepsze będą te, gdzie będzie dużo złoceń i odniesień do elementów liturgicznych, a dla innych wizerunki słodkich aniołków. Ktoś inny zaś będzie wolał proste, delikatnie zdobione, bez wyraźnych akcentów. Ważne, by pamiętać, że jest to zaproszenie na jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Przy wyborze można więc również wspierać się jego opinią.

Zobacz też: Wydatki na komunię stresem dla chrzestnych i gości. "Jeszcze nie dałam do koperty, a już boli"

Więcej o: