Jak grzecznie odmówić zaproszenia, czyli o sztuce trudnych rozmów i decyzji

Jak grzecznie odmówić zaproszenia, aby nie urazić bliskich osób? Ta sztuka udaje się nielicznym. Poznaj sposoby jak wyjść z niezręcznej sytuacji zachowując dobre relacje w rodzinie.

Jak grzecznie odmówić zaproszenia? Wiele zależy od sytuacji

Jak grzecznie odmówić zaproszenia? Przykłady sytuacji, gdy z różnych powodów musimy odmówić, jest wiele. Najtrudniej jest powiedzieć "nie" w odniesieniu do ważnych imprez rodzinnych, jak chrzciny, wesela, komunie itp. uroczystości. Niestety czasem z różnych względów, w tym osobistych, nie można być na takim wydarzeniu, a rodzina nie zawsze pozostaje w tych kwestiach wyrozumiała. Dobrze jest więc przekazać taką informację jak najgrzeczniej i w taki sposób, by nie spowodować rodzinnych konfliktów czy uraz. Niestety często jest to bardzo trudne.

Jak ładnie odmówić? Kilka podstawowych zasad

Przede wszystkim należy zachować asertywność, co nie jest łatwe. Jeśli z jakiegoś powodu nie można uczestniczyć w jakiejś uroczystości, decyzja odmowna musi być zakomunikowana w taki sposób, żeby była jednoznaczna. Można nauczyć się, jak ładnie odmówić, a oto kilka zasad.

  • Pamiętać należy, że dobrze jest pochwalić czy też podziękować za daną propozycję, np. "Niezmiernie mi miło, że o mnie pamiętasz. To na pewno będzie niesamowita impreza, ale niestety w tym terminie mam inne plany."
  • Oczywiście może pojawić się pytanie, czemu akurat wtedy nie ma możliwości przyjazdu. Można wtedy podać przyczynę, ale też nie tłumaczyć się. Zbyt długie uzasadnienie albo kluczenie wokół tematu może spowodować, że wytrwalsze, by nie rzec — natrętne, osoby będą chciały przekonać za wszelką cenę, że jednak znajdzie się czas na odwiedziny albo że wizyta na tej imprezie jest ważniejsza.
  • Należy też unikać sytuacji, w której sposób wypowiedzi może sugerować, że oczekujemy dalszego przekonywania do pojawienia się na wydarzeniu.
Zobacz wideo Dziecko dostaje pieniądze na komunię. Adwokat: Rodzic nie może ich zabrać

Jak grzecznie odmówić? Zaproszenie na komunię jako przykład

Niektóre osoby nie potrafią w sposób zdecydowany odmawiać, dlatego uciekają się do różnych, często niezbyt eleganckich zachowań.

  • Na pewno nie można udawać, że się zapomniało o zaproszeniu. Tu nie ma mowy o grzecznym zachowaniu, jeśli się tak postąpi.
  • Nie powinno się też pozostawiać nadziei, że może jednak będzie się obecnym, np. "Może uda mi się przyjść."
  • Dobrze jest też przemyśleć, czemu nie chce się iść na określoną uroczystość — czy przemawiają za tym względy niezależne od nas, jak inna impreza w tym samym czasie, na którą się już potwierdziło obecność, czy też zwyczajnie nie ma się ochoty.

Niezależnie od powodów, odmowa powinna być kulturalna. Za zaproszenie należy podziękować i podać powód, nie tłumaczyć się, np.: "Ślicznie dziękuję za zaproszenie na taką ważną uroczystość jak komunia, ale w tym terminie podjęłam się już innych zobowiązań". albo "Dziękuję, że o mnie pamiętałaś, ale z uwagi na wyjazd w tym terminie, niestety mnie nie będzie". Rezygnacja nie jest taka trudna, gdy już się wie, jak grzecznie odmówić. Zaproszenie na komunię czy inną uroczystość nie jest wtedy takie straszne.

Ważna uroczystość: komunia — jak odmówić? Inne przykłady grzecznego zachowania

W przypadku ważnych imprez rodzinnych, jak komunia czy wesele, oprócz podziękowania, warto też pogratulować. Można też zapewnić o tym, że przyjedzie się złożyć osobiste gratulacje w innym terminie, jeśli ma się taką możliwość i chęć, a odmowa nie jest spowodowana wyłącznie niechęcią co do obecności. Czasem niestety może się zdarzyć sytuacja, w której będzie trzeba minąć się z prawdą, by odmowa była grzeczna, stanowcza i miała jasne uzasadnienie. Nie jest to najlepsze wyjście, ale niekiedy jedyne. Może to się zdarzyć, gdy w rodzinie pojawia się np. komunia. Jak odmówić? Przede wszystkim w taki sposób, by nie zaplątać się we własne wyjaśnienia. 

Jak odmówić przyjścia na komunię? Co zrobić z wyrzutami sumienia?

Jeśli nie ma możliwości stawienia się na taką rodzinną uroczystość, to nie ma wyjścia, jak je stłumić. Nie odmawia się przecież komuś tylko z tego powodu, by zrobić mu przykrość. Jeśli bowiem to byłaby jedyna motywacja, to nie ma sensu zastanawiać się, jak zrobić to grzecznie. Czasem z różnych powodów czy to osobistych, zawodowych, czy jakichkolwiek innych, trzeba odmówić. Ma się jednak prawo do własnego życia, więc nie zawsze ma się ochotę wyjawiać powody takiej decyzji. Dlatego też zastanawiając się, jak odmówić przyjścia na komunię czy jakąkolwiek inną rodzinną uroczystość, warto przemyśleć wypowiedź i zakomunikować ją jasno i stanowczo.

Zobacz też: Piniata z krzyżem i hostią atrakcją na przyjęciach komunijnych. Dzieci chwytają pałki, by dostać słodycze

Więcej o: