Jak grzecznie odmówić zaproszenia? Przykłady sytuacji, gdy z różnych powodów musimy odmówić, jest wiele. Najtrudniej jest powiedzieć "nie" w odniesieniu do ważnych imprez rodzinnych, jak chrzciny, wesela, komunie itp. uroczystości. Niestety czasem z różnych względów, w tym osobistych, nie można być na takim wydarzeniu, a rodzina nie zawsze pozostaje w tych kwestiach wyrozumiała. Dobrze jest więc przekazać taką informację jak najgrzeczniej i w taki sposób, by nie spowodować rodzinnych konfliktów czy uraz. Niestety często jest to bardzo trudne.
Przede wszystkim należy zachować asertywność, co nie jest łatwe. Jeśli z jakiegoś powodu nie można uczestniczyć w jakiejś uroczystości, decyzja odmowna musi być zakomunikowana w taki sposób, żeby była jednoznaczna. Można nauczyć się, jak ładnie odmówić, a oto kilka zasad.
Niektóre osoby nie potrafią w sposób zdecydowany odmawiać, dlatego uciekają się do różnych, często niezbyt eleganckich zachowań.
Niezależnie od powodów, odmowa powinna być kulturalna. Za zaproszenie należy podziękować i podać powód, nie tłumaczyć się, np.: "Ślicznie dziękuję za zaproszenie na taką ważną uroczystość jak komunia, ale w tym terminie podjęłam się już innych zobowiązań". albo "Dziękuję, że o mnie pamiętałaś, ale z uwagi na wyjazd w tym terminie, niestety mnie nie będzie". Rezygnacja nie jest taka trudna, gdy już się wie, jak grzecznie odmówić. Zaproszenie na komunię czy inną uroczystość nie jest wtedy takie straszne.
W przypadku ważnych imprez rodzinnych, jak komunia czy wesele, oprócz podziękowania, warto też pogratulować. Można też zapewnić o tym, że przyjedzie się złożyć osobiste gratulacje w innym terminie, jeśli ma się taką możliwość i chęć, a odmowa nie jest spowodowana wyłącznie niechęcią co do obecności. Czasem niestety może się zdarzyć sytuacja, w której będzie trzeba minąć się z prawdą, by odmowa była grzeczna, stanowcza i miała jasne uzasadnienie. Nie jest to najlepsze wyjście, ale niekiedy jedyne. Może to się zdarzyć, gdy w rodzinie pojawia się np. komunia. Jak odmówić? Przede wszystkim w taki sposób, by nie zaplątać się we własne wyjaśnienia.
Jeśli nie ma możliwości stawienia się na taką rodzinną uroczystość, to nie ma wyjścia, jak je stłumić. Nie odmawia się przecież komuś tylko z tego powodu, by zrobić mu przykrość. Jeśli bowiem to byłaby jedyna motywacja, to nie ma sensu zastanawiać się, jak zrobić to grzecznie. Czasem z różnych powodów czy to osobistych, zawodowych, czy jakichkolwiek innych, trzeba odmówić. Ma się jednak prawo do własnego życia, więc nie zawsze ma się ochotę wyjawiać powody takiej decyzji. Dlatego też zastanawiając się, jak odmówić przyjścia na komunię czy jakąkolwiek inną rodzinną uroczystość, warto przemyśleć wypowiedź i zakomunikować ją jasno i stanowczo.
Zobacz też: Piniata z krzyżem i hostią atrakcją na przyjęciach komunijnych. Dzieci chwytają pałki, by dostać słodycze