Pamiątki na komunię. Jaką wybrać, aby spodobała się dziecku?

Pamiątka na komunię to rodzaj drobnego upominku dla dziecka przystępującego do Sakramentu. Ma ona być, jak sama nazwa wskazuje, symboliczna, a jej głównym celem jest przypominanie o tym wyjątkowym dniu oraz osobach, które towarzyszyły dziecku w tym ważnym momencie.

Pamiątki na komunię, czyli jak upamiętnić ten ważny dzień w życiu dziecka?

Pamiątki na komunię mają pełnić rolę przypomnienia o tym istotnym w życiu młodego człowieka, wydarzeniu. Jest to bowiem dzień, w którym dziecko po raz pierwszy przyjmuje Eucharystię, a więc ciało i krew Chrystusa. Jest to bardzo ważna uroczystość nie tylko dla młodej osoby, której dotyczy i jej rodziny, ale również dla całej społeczności katolickiej. Uroczystość ma charakter bardzo doniosły. Takie wydarzenie powinno być więc uczczone odpowiednią pamiątką.

Pamiątki na pierwszą komunię. Jak wybrać i gdzie kupić?

Rynek dewocjonaliów daje bardzo szerokie możliwości w tym zakresie. Można dostosować pamiątki na pierwszą komunię do płci dziecka, ale i jego preferencji osobistych. Jako przykłady wymienić tutaj można:

 • Biblię w wersji dla dzieci
 • szkatułkę lub pudełko na drobiazgi, w której zawarta będzie dedykacja
 • grawerowaną statuetkę np. w formie serca, na której znajdą się życzenia, ale również data tego ważnego dnia
 • album na zdjęcia
 • łańcuszek złoty lub srebrny z krzyżykiem, aniołkiem, medalikiem lub inną zawieszką
 • kartkę okolicznościową z życzeniami
 • różaniec w zdobionym pudełku
 • świecę z nadrukowaną fotografią dziecka i napisem upamiętniającym ten dzień
 • drewnianą, szklaną lub inną figurkę, która będzie posiadała stosowny grawerunek.
Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Niezależnie od tego, co wybierzemy, trzeba mieć w pamięci, że jest to przeznaczone dla dziecka w dzień uroczystości, która dotyczy ważnego wydarzenia w jego życiu. Nie można więc przesadzić ze skomplikowaną dedykacją, którą zrozumie za kilka lat. Kupić pamiątki można zarówno przez internet, jak i stacjonarnie. Są też specjalne sklepy z dewocjonaliami, gdzie można nabyć różnego rodzaju upominki na uroczystości katolickie, w tym Pierwszą Komunię Świętą.

Pamiątki i komunia. Czy warto kupować drobne upominki?

Odpowiedź na pytanie brzmi: zdecydowanie tak. Wszak dotyczą bardzo ważnego wydarzenia w życiu osoby wierzącej. Poza tym jednym, wyjątkowym dniem następuje potem jeszcze cały tydzień uroczystości zwany Białym Tygodniem. Dziecko więc będzie czuło doniosłość chwili i warto, by ten dzień zapadł w jego pamięci nie tylko za sprawą bardzo efektownych prezentów. Trzeba jednak przemyśleć wybór pamiątki. Komunia to uroczystość sama w sobie i nie chodzi o to, by była ona droga, a wyjątkowa. Szeroka oferta na rynku sprawia, że jest w czym wybierać niezależnie od tego, czy decyzja padnie na jakąś formę biżuterii (np. grawerowaną bransoletę, która może być i dla chłopca, i dla dziewczynki), czy też bardziej tradycyjnie na Biblię, czy album na zdjęcia poświęcone temu wyjątkowemu dniu.

Komunia. Pamiątki dla gości to coraz częściej spotykane rozwiązanie

Cennym jest też nowy zwyczaj, który coraz częściej pojawia się przy okazji różnych uroczystości, nie tylko takich, jak komunia. Pamiątki dla gości to miły akcent, który stanowi podziękowanie za ich obecność. Są to drobiazgi, które również osobom bliskim pozwolą na zapamiętanie tego dnia i sprawi, że poczują się docenieni, a ich obecność była dla nas ważna. Są to drobne upominki w postaci mini, np.:

 • mały, mydlany kwiat
 • czekoladka z podziękowaniem
 • maleńka świeczka
 • ciasteczko opakowane w papier z podziękowaniem
 • słoiczek miodu z nadrukiem
 • figurka aniołka.

Pomysłów na tego rodzaju "pamiątki" jest mnóstwo — wystarczy zajrzeć do sieci, aby znaleźć inspirację. Co więcej, tego rodzaju pamiątki można zakupić gotowe lub przygotować samodzielnie. 

Zobacz też: Prezent na komunię. Niektóre pomysły szokują. "Thermomix i konto na Facebooku"

Więcej o: