Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Sprawa nabiera tempa - jest wiadomość od ministra edukacji

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) zażądał od MEiN rozmów o przywróceniu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Na słowa związkowców odpowiedział minister Edukacji I Nauki, Przemysław Czarnek. Ma konkretną propozycję w tej sprawie.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli  tak jak i wysokość tych świadczeń od dawna jest tematem gorących dyskusji. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) wezwał szefa MEiN do rozpoczęcia rozmów na temat przywrócenia pedagogom możliwości przejścia na wcześniejsze emerytury. O dziwo, Przemysław Czarnek odpowiedział związkowcom całkiem konkretnie.

lekcja w szkole Będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli plus nowy dodatek osłonowy

ZNP chce przywrócić wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Szef MEiN odpowiedział

ZNP chce przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli wraz ze starymi zasadami obliczania wysokości tych świadczeń. Jak czytamy w Głosie Nauczycielskim:

Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinna przysługiwać wszystkim nauczycielom bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, a wysokość wcześniejszego świadczenia emerytalnego powinna być obliczana w oparciu o "stare" zasady.

Co prawda minister Edukacji i Nauki obiecał w maju przedstawić projekt ustawy w tej sprawie, jednak ZNP wciąż nie zna żadnych szczegółów, stąd wezwanie szefa MEiN do rozmów. Co ciekawe, Przemysław Czarnek szybko ustosunkował się do żądania związkowców. W swoim poście na Twitterze poinformował, że zaprasza członków ZNP na rozmowy już po świętach Wielkanocnych:

Proszę uprzejmie. Umówiliśmy się na maj, ale jeśli tak, to... zapraszamy po świętach. Wszystko gotowe. Cieszymy się z takiego przyspieszenia ZNP - nauczyciele czekali od... 2009 roku. Gdzie byliście wcześniej?!"

Odpowiedź Przemysława Czarnka do ZNP na Twitterze ZNP wzywa Czarnka do rozmów. Czarnek odpowiedział: Zapraszamy po świętach

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. ZNP chce powrotu starych zasad

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, aby wróciła możliwość przejścia nauczycieli na wcześniejsze emerytury na starych zasadach. Prawo to przestało funkcjonować od 1 stycznia 2009 roku. Co prawda ZNP próbował wnioskować o zachowanie tej możliwości, ale nie udało się. Z początkiem 2009 roku pedagodzy mogą skorzystać jedynie ze świadczenia kompensacyjnego, które jest pomysłem kompletnie nietrafionym. Stąd wielu nauczycieli zrezygnowało z tej możliwości i zdecydowało się przejść na standardową emeryturę. 

Więcej o: