Kiedy na świecie pojawia się dziecko, część kobiet zatraca się w macierzyństwie do tego stopnia, że zapomina o sobie. Jak być jednocześnie matką i kobietą? Na to pytanie odpowiada jedna z najpopularniejszych autorek w Polsce, psycholożka Natalia de Barbaro.
- "Ona zachowuje się jak taka typowa Matka Polka" - nieraz słyszymy w gronie znajomych. Kim więc jest ta Matka Polka? Na to pytanie w programie odpowiedziała Natalia de Barabro. - "To jest jakiś konstrukt, to nie istnieje, w sensie to nie jest żywa osoba, tylko pewnego rodzaju wzór, który przez wiele lat ścigał, męczył wiele mam" - mówi nam psycholożka.
To jest ktoś, kto w dużej mierze siebie zatraca, po to, żeby poświęcać się właśnie macierzyństwu
- dodaje.
Natalia de Barbaro opowiada również o tym, co jej pomagało, by nie zatracić siebie. - "Ta świadomość, że jeśli ja zatracę siebie, to moje dziecko nie ma mamy jako autonomicznej osoby, która ma jakiś swój świat, ma jakieś swoje przekonania, ma jakąś swoją osobowość, tylko sprowadzam się do pewnego rodzaju roli, czyli tak naprawdę listy czynności" - wyznaje.
Według naszej gościni każda matka powinna mieć taki pokój, w którym kiedy chce, może się zamknąć i skupić na sobie. Tu nie chodzi dosłownie o pomieszczenie - choć jak Natalia de Barbaro przyznaje, ona w swoim domu ma taki pokój, gdzie może po prostu robić, co chce - ale również o taką odskocznię od życia codziennego. To może być jakaś pasja, czy zajęcia. Ponadto psycholożka uważa również, że w domu, w którym jest partner czy partnerka, nie wolno zgadzać się na "krzywy podział obowiązków" względem dziecka.
Wiele kobiet zastanawia się, czy w ogóle można jeść podczas porodu. Nasza ekspertka, położna Dominika Lipiak wyjaśnia to w ten sposób. - "Tu zwykle pojawiają się schody. W większości szpitali, na sali porodowej, nie zostanie zaproponowany wam posiłek w obawie przed tym, że jeśli poród potoczyłby się niefizjologicznie, a patologicznie i byłaby konieczność znieczulania takiej kobiety, to niestety anestezjolog może mieć obiekcje w momencie, kiedy będzie ona najedzona" - tłumaczy.
Dominika jednak zwraca uwagę na to, że według wytycznych podczas porodu pacjentka zawsze powinna pić wodę mineralną.
W dzisiejszym odcinku "Mamy czas" na koniec zaprosiliśmy przedszkolaków z przedszkola "Bajeczka" nr 73 w Warszawie, żeby wzięli udział w naszym quizie dotyczącym cen produktów. Nie da się ukryć, że w jednej kwestii byli bardzo zgodni. Zobaczcie sami.