To imię to hit dla chłopców, ale niewielu rodziców pamięta o jego żeńskiej formie. Oznacza "władczynię domu"

Aktualna moda, jeśli chodzi o dobór imion, krąży wśród tych, które nosili nasi dziadkowie. Stanisław, Tadeusz, Ignacy, ale i wiele, wiele innych, które jeszcze do niedawna uchodziły za stare i niemodne. Wśród nich jest także imię dla chłopca, które oznacza potężnego, mocnego lub bogatego. Mowa oczywiście o Henryku. Chociaż jest to hit jeśli chodzi o rankingi dla chłopców, to niewielu pamięta o jego żeńskiej formie.

Imię Henryk, zdrobniale Henio to prawdziwy hit wśród wybieranych imion dla chłopców. Rodzice uwielbiają to imię za klasyczne brzmienie, ponadczasowość, uniwersalność oraz znaczenie. W dosłownym tłumaczeniu oznacza osobę potężną, mocną i bogatą. Ma też swoją żeńską formę, jednak okazuje się, że ona powoli odchodzi do lamusa. Niewielu rodziców decyduje się nazwać swoją córkę Henryka.

Zobacz wideo Być na Tik Toku, czy nie? Trzaskowski: W polityce ciężko wyzbyć się obecności na takich platformach

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Męska forma to hit, żeńska odchodzi do lamusa

Jeśli chodzi o imię Henryk, to od kilku lat jest ono jednym z popularniejszych imion nadawanym chłopcom. Piękne, klasyczne i ponadczasowe. Pochodzi z języka germańskiego i wywodzi się od słowa oznaczającego "potężny", "możny" lub 'bogaty". Dziś jest ono bardzo chętnie wybierane przez przyszłych rodziców. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o imię żeńskie, pochodzące od Henryka. Mowa oczywiście o Henryce. To wyjątkowe imię dla dziewczynki również pochodzi z języka germańskiego, chociaż niektórzy wskazują, że rodowód wzięło z łaciny. W dosłownym znaczeniu oznacza „władczynię domu". Jednak okazuje się, że odchodzi ono do lamusa. W 2022 roku żadnej dziewczynce nie nadano imienia Henryka. Czy ten rok przyniesie zmiany?

9-latek odzyskał żółwia po 7 miesiącach 9-latkowi uciekł żółw. Zwierzę wróciło do domu dzięki operatorowi sieci

Henryka to imię, które na ziemiach polskich pojawiło się bardzo wcześnie. Przywędrowało do nas z początkiem X wieku i pozostało po dziś dzień. Szczególnie popularne było w latach 60. XX wieku, jednak jak to bywa z modą, i ona przemija. Dziś to klasyczne i ponad czasowe imię znane jest głównie z kart historii.

Kot pociesza dziewczynkę Dziewczynka zanosiła się łzami. Kot przyszedł, aby ją pocieszyć. Ten gest chwyta za serce

Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Henia, Heneczka, Heniulka, Heniusia, Henryczka, Heńka, Niutka, Niuśka, Nuśka. Henryka swój wielki dzień, czyli imieniny obchodzi 21 lutego oraz 16 marca.

Mama odprowadza dziecko do przedszkola Pani z przedszkola skarży się na rodziców. "Krzyczą na nas przy dzieciach"

Więcej o: