Jest mamą trójki dzieci. Policzyła, ile kosztuje ich roczne utrzymanie

Utrzymanie dzieci nie jest tanie, wie o tym każdy rodzic. Pewna mama trójki pociech postanowiła podsumować, jaką kwotę rocznie przeznacza na swoje pociechy. Wynik zaskoczył nawet ją samą.

Wszyscy rodzice wiedzą, jak dużo kosztuje utrzymanie dziecka. I nie chodzi tylko o jedzenie, ubranie czy inne podstawowe potrzeby. Większość dorosłych stara się też zapewnić dzieciom lepszy start, rozwijać ich zainteresowania, więc wysyła je też na zajęcia dodatkowe. A te sporo kosztują. Do tego dochodzą różnego typu rozrywki itp. Jedno trzeba przyznać - tanio nie jest.

Zobacz wideo Podobno, gdy na świecie pojawia się drugie dziecko, zaczyna się jazda bez trzymanki. Jak jest naprawdę zdradza Lili Antoniak

Pewna mama trójki dzieci, postanowiła podsumować, ile rocznie wydaje na swoje pociechy. Na swoim TikToku opublikowała nagranie, na którym przyznała, że na dwie córki i syna rocznie przeznacza 47,5 tys. dolarów.

Właśnie podsumowałam, ile rocznie kosztuje mnie utrzymanie swoich dzieci. Ta liczba pewnie cię zszokuje, bo nie też zszokowała (...) Wydaję 47 475 dolarów rocznie na troje dzieci

- mówi.

Kobieta wylicza ile wydaje na dzieciKobieta wylicza ile wydaje na dzieci TikTok, screen, @livijayfam

Wcześniej wylicza jednak, co wzięła pod uwagę podczas swoich wyliczeń. Aż 18 tys. dolarów przeznacza na zajęcia dodatkowe, jej córki chodzą na taniec, a syn na piłkę nożną. Z kolei 6 tys. dolarów to koszt przedszkola, a 3 tys. to ubrania. Kobieta przyznaje, że dość trudno oszacować, ile dokładnie kosztuje ją jedzenie dla dzieci.

To trudne, ponieważ robię zakupy dla wszystkich, a do tego inflacja sprawiła, że ceny wzrosły. Zgaduję, że jedzenie dla trójki dzieci miesięcznie kosztuje mnie około 12 tys. dolarów, co daje nam 14,4 tys. dolarów rocznie.

- opowiada TikTokerka.

Do tego chodzą święta, prezenty, czy wakacje. W sumie wyszło prawie 47, 5 tys. dolarów. Kobieta zastrzega jednak, że nie należy do najoszczędniejszych, więc inni z pewnością wydają znacznie mniej na swoje pociechy niż ona. Sądząc po komentarzach jest wręcz odwrotnie, niektórzy przyznają nawet, że spodziewali się wyższej kwoty

Na trójkę dzieci w ciągu roku, bez mieszkania, wydałam więcej niż zarabiam
Właśnie obliczyłem, że wydaję 51 tys. dolarów na dwójkę moich dzieci. Policzyłem tylko opiekę dzienną i dodatkowe zajęcia, bez jedzenia, ubrań itp.
To więcej, niż ja zarabiam w ciągu roku
To mniej niż się spodziewałam

Rozliczenie podatkowe (zdjęcie ilustracyjne) Ile otrzymasz na dziecko z PITu? Ulga na dziecko to nawet 7 tysięcy zł.

Niektórzy przyznają, że wysoki koszt utrzymania sprawia, że się na nie mogą zdecydować na potomstwo, albo mają tylko jedno dziecko. Wiele osób zwróciło uwagę, że TikTokerka nie wzięła pod uwagę rachunków za prąd i wodę, ani kosztów leczenia i ubezpieczenia. Niektórzy przyznali też, że nie są zaskoczeni i spodziewali się wyższej kwoty:

Z tego powodu mam tylko jedno dziecko

- piszą niektórzy komentujący. Są też tacy, którzy przyznają, że marzą o kolejnym potomku, jednak obawiają się, że nie będą w stanie utrzymać większej rodziny. A chcieliby zapewnić dzieciom wszystko, co najlepsze, niestety przyznają, że "przy obecnych zarobkach nie ma na to szans".