Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy 2 kwietnia. Pokaż dzieciom, że warto czytać!

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony 2 kwietnia to dobra okazja by promować czytelnictwo, zwłaszcza wśród najmłodszych. Czytanie książek to rozwijające zajęcie, które pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka, ale także wzmacnia jego więź z rodzicem.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - skąd się wziął pomysł na to święto?

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada w niezwykły dzień, bo są do urodziny jednego z najbardziej popularnych autorów książek dla dzieci, czyli Hansa Christiana Andersena. Pomysł na to święto został zrealizowany przez IBBY, czyli The International Board on Books for Young People (Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych). Miało to miejsce po raz pierwszy w 1967 r. Idea powstała, by krzewić w młodych ludziach miłość do literatury, a tym samym promować czytanie książek. W 1979 r. dzień ten organizowany był w Polsce, a w 2001 r. odbyła się w nawiązaniu do niego akcja pt. "Cała Polska czyta dzieciom".

Jak można obchodzić Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2023?

Wszystko zależy od naszego czasu i możliwości. Warto w pociechach zakrzewić miłość do literatury, więc jest to idealny dzień by zaznajomić maluchy z ulubionymi bajkami. W miastach, ale też mniejszych miejscowościach organizowane są różne akcje przez fundacje czy osoby prywatne, a czasem biblioteki. Warto więc poszukać takich wydarzeń w swojej okolicy. Niezależnie od tego, warto powiedzieć dziecku, że właśnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2023. Można razem z synem lub córką przeczytać nową książkę ulubionego autora albo udać się do księgarni po jakąś nową pozycję do domowej biblioteczki. Czasem zdarzają się też spotkania z autorami, a jeśli akurat przypadnie ono w ten dzień, warto z tego skorzystać. To również ogromne przeżycie poznać autora ulubionych tytułów. Niekiedy możliwe jest też nabycie książki z dedykacją od autora - własnoręcznie napisaną, a taka książka zapada w pamięci na lata. W dzisiejszych czasach można też korzystać z różnego rodzaju czytników i e-booków, więc nawet dzieci, które jeszcze nie do końca radzą sobie z samodzielnym czytaniem, mogą wysłuchać kolejnej opowieści ulubionego pisarza. Oczywiście najlepiej jest promować i uczyć czytać - to umiejętność, która zaprocentuje również później, gdy dziecko będzie chodziło do szkoły

Zobacz wideo "Nie w moim stylu ta piosenka jest" - dzieci o kultowej piosence lat 80-tych

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dobrze jest zapisać sobie w kalendarzu datę 2 kwietnia. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci odbywa się wszak raz w roku. Szkoda byłoby przeoczyć to wielkie święto dziecięcej literatury. Jest to okazja do pogłębiania zainteresowań naszych maluchów, wspierania ich w nauce czytania, a także poznawania nowych sposobów na pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Jest to też moment kiedy możemy z dzieckiem spędzić więcej czasu, dowiedzieć się które książki mu się podobają i dlaczego, a także uzupełnić naszą domową biblioteczkę o nowe pozycje w sam raz do czytania przed snem. 

Dni książki dla dzieci. Warto pamiętać o tych datach!

Czasem dni książki dla dzieci są organizowane niezależnie od tego, czy jest to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim czy też lokalnym. Czasem taką inicjatywę podejmują np. konkretne szkoły czy biblioteki, by promować czytanie wśród młodych ludzi. Można jednak wymienić kilka świąt związanych z czytaniem książek dla dzieci:

  • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - 1 - 8 czerwca - w 2002 r. święto to powstało z pomysłu Fundacji "ABCXXI - cała Polska czyta dzieciom"
  • Światowy Dzień Umiejętności Czytania - 8 września - choć nie dotyczy bezpośrednio dzieci, to jego celem jest uświadomienie, jak ważne są umiejętności związane z czytaniem i pisaniem. Pomysłodawcą tego święta jest UNESCO
  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 29 września - to święto również nie łączy się tylko z dziećmi, ale jest to idealny moment, by poczytać im na głos i pokazać, że jest to bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu
  • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - 5 listopada - może być jednym z ulubionych świąt dla małych dzieci, zwłaszcza że przypada w dzień urodzin Walta Disney’a.

Zobacz też: Książki sensoryczne. Rozwijające pomoce edukacyjne dla najmłodszych

Więcej o:
Copyright © Agora SA