Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada w niezwykły dzień, bo są do urodziny jednego z najbardziej popularnych autorów książek dla dzieci, czyli Hansa Christiana Andersena. Pomysł na to święto został zrealizowany przez IBBY, czyli The International Board on Books for Young People (Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych). Miało to miejsce po raz pierwszy w 1967 r. Idea powstała, by krzewić w młodych ludziach miłość do literatury, a tym samym promować czytanie książek. W 1979 r. dzień ten organizowany był w Polsce, a w 2001 r. odbyła się w nawiązaniu do niego akcja pt. "Cała Polska czyta dzieciom".
Wszystko zależy od naszego czasu i możliwości. Warto w pociechach zakrzewić miłość do literatury, więc jest to idealny dzień by zaznajomić maluchy z ulubionymi bajkami. W miastach, ale też mniejszych miejscowościach organizowane są różne akcje przez fundacje czy osoby prywatne, a czasem biblioteki. Warto więc poszukać takich wydarzeń w swojej okolicy. Niezależnie od tego, warto powiedzieć dziecku, że właśnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2023. Można razem z synem lub córką przeczytać nową książkę ulubionego autora albo udać się do księgarni po jakąś nową pozycję do domowej biblioteczki. Czasem zdarzają się też spotkania z autorami, a jeśli akurat przypadnie ono w ten dzień, warto z tego skorzystać. To również ogromne przeżycie poznać autora ulubionych tytułów. Niekiedy możliwe jest też nabycie książki z dedykacją od autora - własnoręcznie napisaną, a taka książka zapada w pamięci na lata. W dzisiejszych czasach można też korzystać z różnego rodzaju czytników i e-booków, więc nawet dzieci, które jeszcze nie do końca radzą sobie z samodzielnym czytaniem, mogą wysłuchać kolejnej opowieści ulubionego pisarza. Oczywiście najlepiej jest promować i uczyć czytać - to umiejętność, która zaprocentuje również później, gdy dziecko będzie chodziło do szkoły.
Dobrze jest zapisać sobie w kalendarzu datę 2 kwietnia. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci odbywa się wszak raz w roku. Szkoda byłoby przeoczyć to wielkie święto dziecięcej literatury. Jest to okazja do pogłębiania zainteresowań naszych maluchów, wspierania ich w nauce czytania, a także poznawania nowych sposobów na pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Jest to też moment kiedy możemy z dzieckiem spędzić więcej czasu, dowiedzieć się które książki mu się podobają i dlaczego, a także uzupełnić naszą domową biblioteczkę o nowe pozycje w sam raz do czytania przed snem.
Czasem dni książki dla dzieci są organizowane niezależnie od tego, czy jest to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim czy też lokalnym. Czasem taką inicjatywę podejmują np. konkretne szkoły czy biblioteki, by promować czytanie wśród młodych ludzi. Można jednak wymienić kilka świąt związanych z czytaniem książek dla dzieci:
Zobacz też: Książki sensoryczne. Rozwijające pomoce edukacyjne dla najmłodszych