Duże zmiany w planie lekcji. Będzie aż 5 godzin mniej? Czarnek ma nowy plan

Nowy rok szkolny przyniesie zmiany? Minister Czarnek doszedł do wniosku, że uczniowie są przeładowani ilością zajęć i tym samym przeciążeni obowiązkami. Chce, aby z planu lekcji zniknęło aż pięć godzin lekcyjnych. Czy ta luka zostanie zastąpiona nowymi aktywnościami?

Minister edukacji Przemysław Czarnek na antenie czwartkowej (23.03) audycji w Radiowej Jedynce, odsłonił kulisy najnowszego projektu MEiN. Otóż jak sam przyznał, uczniowie spędzają w szkolnych ławkach zbyt dużo czasu i mają za dużo materiału do opanowania, toteż należałoby zmodyfikować ich plan zajęć, aby dać im nieco wolnego czasu i przestrzeni na inne aktywności.

Zobacz wideo Jak stoki przetrwały trudny sezon narciarski? "Inflacja zaważyła na przepustowości", "Koszty mocno wzrosły "

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mniej godzin? Czarnek chce odchudzić plan zajęć w szkole

Faktem jest, że uczniowie spędzają w szkolnych ławach naprawdę sporo czasu. Od rana do niekiedy późnych godzin popołudniowych. Po powrocie do domu, po chwilowym odpoczynku, znów siadają do nauki, bo przecież należy przygotować się do kolejnych zajęć i odrobić pracę domową. Podstawa programowa jest przeładowana informacjami i rzeczami, którą muszą znać i oponować uczniowie. Zauważył to również minister edukacji, Przemysław Czarnek, który ma pomysł, aby temu zaradzić.

Wczoraj (23.03.2023) był on gościem Radiowej Jedynki, na której antenie powiedział o jednym z najnowszych projektów MEiN.

Przystąpiliśmy energicznie do prac zmierzających do odchudzenia podstawy programowej w rozmaitych obszarach. Trzy, cztery, może pięć godzin tygodniowo po to, by było więcej czasu na wspólnotę, więcej czasu na kontakty między uczniami i mniejsze obciążenia dla uczniów

- zaznaczył w rozmowie Przemysław Czarnek.

 

W jednej ze szkół nie będzie rekolekcji wielkopostnych Szkoła nie wzięła udziału w rekolekcjach. Ksiądz hejtował placówkę. Pojawiło się oświadczenie i nagle zniknęło

Szef resortu edukacji przyznał również, że tymi zmianami w programie nauczania zajmują się eksperci, którzy mają "w perspektywie jakiegoś czasu - zmniejszyć obciążenia dla uczniów o kilka godzin tygodniowo". Czarnek chce, aby czas wolny, który zaoszczędzą uczniowie, będą mogli  wykorzystać np. na skorzystanie z innego programu, którego pomysłodawcą jest również resort edukacji. Chodzi tu o "Poznaj Polskę". Jest to projekt, który zakłada wybranie się w Polskę, do miejsc ważnych historycznie i kulturowo dla Polaków.

Nie wiadomo jednak, czy zmiany w programie nauczania i usunięcie z planu lekcyjnego kilku godzin miałyby wejść w życie w przyszłym roku, a przede wszystkim, jakich przedmiotów będą one dotyczyć.

Niecodzienny występ uczniów z II LO w Koninie Licealiści włożyli spódnice i się zaczęło. Niecodzienny występ w szkole

Więcej o: