Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli wracają po 14 latach. Nieoficjalnie mówi się o terminach

"To jest uprawnienie, nie przywilej". Czarnek wypowiedział się o wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli, które wracają po 14 latach nieobecności. Kiedy pedagodzy będą mogli już z nich skorzystać? Padły nieoficjalne terminy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Emerytury nauczycieli to od dłuższego czasu naprawdę gorący temat. Są bardzo niskie, a do tego pedagogom odebrano możliwość przejścia na wcześniejsze emerytury, dając w zamian świadczenie kompensacyjne, które mało komu się opłaca. Jednak Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) planuje to zmienić. Szef resortu edukacji, Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat nauczycielskich, wcześniejszych emerytur w programie "W otwarte karty", emitowanym w Radiowej Jedynce oraz TVP Info. Podał między innymi nieoficjalne terminy ponownego wprowadzenia tych świadczeń. 

Mama kanguruje dziecko Jak zbudować więź z dzieckiem. Zobacz, dlaczego kangurowanie jest ważne

Wracają wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Szef MEiN podał nieoficjalne terminy

Nauczyciele stracili możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę na skutek reformy emerytalnej z 1999 roku. Stąd pedagodzy od 2009 roku mogą skorzystać jedynie ze świadczenia kompensacyjnego. Jednak MEiN chce przywrócić wcześniejsze emerytury jeszcze w tym roku. Przemysław Czarnek przyznał w rozmowie w "W otwarte karty":

Jest konieczne, by wrócić do uprawnień, które nauczyciele mieli, gdy wchodzili do zawodu. 

Dodał też, że "jeszcze wiosną tego roku ten projekt ujrzy światło dzienne", a w maju związki zawodowe otrzymają  gotowy projekt dotyczący wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Szef MEiN stwierdził, że resort chciałby zakończyć cały proces legislacyjny jeszcze w tej kadencji.

Rola dotyku w rozwoju dziecka Dotyk w rozwoju dziecka, dlaczego jest tak ważny i jaki ma wpływ na malucha

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli wracają. Po 14 latach nieobecności

Przez ostatnie czternaście lat nauczyciele mogli przejść na emeryturę na standardowych zasadach bądź skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Na szczęście to ma się zmienić. Przemysław Czarnek sam przyznaje, że:

"To jest uprawnienie, nie przywilej. Szkoła jest specyficznym miejscem pracy. Uprawnienie nauczycielskie - emerytura po 20 latach przy tablicy z uczniami, 30 latach pracy w ogóle - jest potrzebne, również po to, by odpowiadać na przewidywany kryzys demograficzny w polskich szkołach, zwłaszcza ponadpodstawowych w perspektywie następnych pięciu lat" - jak czytamy na portalu Bankier.pl.
Więcej o: