5-latek pomagał kangurować ojcu nowo narodzone rodzeństwo. Zdjęcie jest hitem w sieci

Kangurowanie staje się coraz bardziej powszechną metodą stosowaną nie tylko wśród noworodków urodzonych o czasie, ale również w przypadku wcześniaków. Według badań przeprowadzonych w Skandynawii wskaźniki przeżywalności wcześniaków, które kangurowano, znacznie wzrosły.

Noworodek tuż po przyjściu na świat, najbardziej potrzebuje bliskości i dotyku. Bycie blisko mamy czy taty zapewnia mu potrzebę bezpieczeństwa. Już w szpitalu, zaraz po porodzie, zaleca się mamie bądź tacie "kangurowanie" noworodka, czyli inaczej kontakt skóra do skóry. Taka bliskość pomaga maluszkowi oswoić się z nowym światem, poczuć ciepło, spokój. Jak czytamy na stronie bambino.pl kangurowanie sprzyja również lepszemu rozwojowi, kształtowaniu prawidłowego odruchu ssania oraz odpowiedniemu przyrostowi wagi. Kangurowanie jest szczególnie istotne w przypadku wcześniaków. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie 5-latka kangurującego noworodka ponownie obiegło sieć

Zdjęcie chłopca kangurującego swoją przedwcześnie urodzoną siostrzyczkę i obok jego tatę kangurującego jej siostrę bliźniaczkę, obiegło sieć już trzy lata temu. Pierwotnie zostało opublikowane na jednej z facebookowych grup "Rodzice i narodziny w Danii". Kilka dni temu zostało udostępnione ponownie i po raz kolejny internauci się zachwycają. Ze zdjęcia bije niesamowity spokój. Zarówno tata, jak i jego 5-letni synek leżą i delikatnie tulą dwie dziewczynki. To doskonała reklama tego, jak bliski kontakt z drugim człowiekiem wpływa na takie maleństwa. 

OFERTY AVANTI24.PL: Ulubiona marka Polek z nową kolekcją na wiosnę! Wygodne tenisówki i piękne torebki w dobrych cenach

Dzięki kangurowaniu wzrosła przeżywalność wcześniaków

Jak czytamy w artykule opublikowanym przez pl.newsner.com w skandynawskich ośrodkach położniczych metoda "kangurowania" dzieci była regularnie stosowana i obserwowana, zwłaszcza w przypadku urodzeń wcześniaków. Badania pokazały, że wskaźnik przeżywalności wcześniaków na przestrzeni kilku lat wzrósł z 30% do 70%. Ta liczba zdumiewa i pięknie pokazuje, jak ważne jest zwyczajne przytulenie.  Pewien szwedzki profesor Uwe Ewald, opisał to w ten sposób"

Zobacz wideo Mamy wcześniaków radzą rodzicom, którzy dopiero wkraczają na tę drogę. "Siwe włosy szybko przybywają"
Kontakt skóra do skóry pomaga dziecku w lepszym oddychaniu. Dziecko staje się spokojniejsze i szybciej przybiera na wadze. Badania pokazują, że flora bakteryjna rodziców – w porównaniu z bakteriami szpitalnymi – zmniejsza ryzyko poważnych infekcji u tych delikatnych dzieci.

Źródło: pl.newsner.com

Więcej o: