Dziecko u dentysty otworzyło buzię, a lekarka aż sięgnęła za telefon. "Tylko wyrwanie"

Wszyscy rodzice przechodzili przez ciężki okres ząbkowania u swoich dzieci. Płacz, krzyk, a często także i gorączka oraz biegunka. Kiedy mleczne zęby wyrosły, zrobiły miejsca już tym stałym, o które należy dbać szczególnie mocno. Wizyta dziecka u dentysty nie jest niczym wyjątkowym, jednak to, co zobaczyła pewna stomatolożka w buźce dziecka, już tak.

Kilkuletnie dziecko trafiło na fotel dentystyczny. Lekarka miała dokonać oględzin jamy ustnej dziecka oraz sprawdzić, czy na jego stałych zębach nie wchodzi próchnic. Jednak po tym, jak zobaczyła, co wystaje z dziąseł malucha, szybko chwyciła za telefon i nagrała krótki film. Nagranie zostało opublikowane w sieci, a wśród komentarzy pojawiły się głosy o dość nienaturalnym zjawisku. O co chodzi?

Zobacz wideo Dlaczego nasi przodkowie mieli więcej zębów? [PRACOWNIA BRONKA]

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co wystaje z dziąseł kilkulatka? "To mleczaki?"

Rodzice małych dzieci, kiedy tylko usłyszą temat ząbkowania – oblewają się zimnym potem. Większości kojarzy się ten etap z płaczem, krzykiem, gorączką, a nawet biegunką. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się już u półrocznych maluszków, a według niektórych dentystów, wyrzynają się nawet do 3 roku życia. Następnie dziecko traci mleczaki, a na ich miejsce wyrastają nowe zęby stałe, o które już należy dbać szczególnie, bo zostaną one do końca życia.

Interesującym faktem jest jednak to, że w pewnym okresie życia dziecka, gdzieś pomiędzy 6 a 11 rokiem życia, w amie ustnej malucha mieszczą się jednocześnie obydwa rodzaje zębów: mleczne i stałe. Doskonale to widać na nagraniu wrzuconym przez stomatolożkę.

Jej nagranie wywołało niezwykłe poruszenie wśród internautów.

Miałem to samo, ale potem zniknęło
Co za mutant!
To chyba nie jest normalne? Boli mnie, jak na to patrzę
Tylko wyrwanie
Trzeba to usunąć. To mleczaki są?

- piszą zaciekawieni użytkownicy Tik Toka.

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, chociaż całość wygląda na dość nietypowe zjawisko, to w przypadku kilkuletnich dzieci jest zupełnie normalne. Regularne przeglądy stomatologiczne, zarówno mleczaków, jak i tych stałych zębów, pozwolą na ich ocenę, a w razie konieczności umożliwią szybką diagnostykę i leczenie.

Massi Dental, bo taki pseudonim ma stomatolożka, pomaga walczyć nie tylko z próchnicą, ale przede wszystkim edukuje, jak poprawnie dbać zarówno o zęby mleczne, jak i stałe, aby uniknąć kosztownego, a czasem też bolącego leczenia.

Pamiętajmy, że zarówno zęby mleczne i stałe wymagają właściwej pielęgnacji i higieny. Mleczaki szybko wypadają, jednak zęby stałe, utracone na skutek choroby, nie odrosną. Braki trzeba będzie sztucznie uzupełnić. 

Więcej o: