Palma wielkanocna. Piękna ozdoba, którą można przygotować w domu. Jak się do tego zabrać?

Palma wielkanocna to jeden z symboli zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Choć od lat większość z nas korzysta z gotowych palm wielkanocnych, to dużą frajdę może przynieść przygotowanie własnej palmy. Jak i z czego ją wykonać? Poszukaj inspiracji i zrób ją sam!

Palma wielkanocna. Skąd wziął się zwyczaj przygotowywania palm?

Palma wielkanocna to symbol związany z upamiętnieniem okoliczności połączonych z wjazdem Jezusa do Jerozolimy. Tam też zresztą miały miejsce pierwsze procesje, które były organizowane na pamiątkę tego wydarzenia i to już od IX w. Szybko jednak ta tradycja przyjęła się w innych krajach. W Polsce pierwsze zapisy dotyczące święcenia palemek pojawiają się w XI w. Palemki mają też dodatkowe znaczenie, ponieważ powinno się je potem w Wielką Sobotę spalić, by w następnym roku w środę popielcową móc sypać popiołem głowy wiernych. Wygląd takich świątecznych, polskich palemek zwykle wiąże się z upodobnieniem do kolorowego, smukłego bukietu z m.in. źdźbłami traw, kwiatami. Wielkość i kolorystyka jest różna i zależy od fantazji osoby, która ją wykonuje.

Palma wielkanocna z bibuły? Przygotuj ją z dziećmi

W dzisiejszych czasach jest wiele koncepcji i pomysłów wykonania palmy wielkanocnej. Kiedyś były to głównie witki wierzbowe, które jako jedne z pierwszych wiosną były zielone i łączone np. z suszonymi kwiatami. Obecnie palma wielkanocna z bibuły może też być z powodzeniem wykonana właśnie z tego materiału. Jest on zresztą bardzo wdzięczny, bo miękki i z reguły w bardzo różnorodnych kolorach, więc można stworzyć iście bajkowe połączenia. Niektórzy wyplatają je w całości z samej bibuły, która imituje zarówno liście, jak i kwiaty. Inni łączą elementy bibuły z suszonymi kwiatami, co stanowi bardzo ciekawe połączenie.

Jak zrobić palmę wielkanocną? Czy jest jakaś uniwersalna metoda?

Nie, wszystko zależy od tego, na jakie materiały się zdecydujemy i jaki wzór nas zainspiruje. Mogą to być np. suszone kwiaty i rośliny - w tym również odpowiednio barwione, farbowane. Zdarzają się pomysły łączenia suszonych i żywych roślin, wśród których wymienić można m.in.: trawy, zboża, bazie. Używa się też innych materiałów np. bibuły, krepiny, papieru, wstążki. Przydatny może być też klej, nić, tasiemka i oczywiście nożyczki. Jeśli nie ma się pomysłu, jak zrobić palmę wielkanocną, można skorzystać z różnych filmików na np. youtube czy instagramie. Pomogą one znaleźć sposób i metodę, która najbardziej przypadnie nam do gustu.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Palma wielkanocna z wierzby, to jeden z najbardziej tradycyjnych pomysłów!

Palma wielkanocna z wierzby pojawia się w historii nie tylko dlatego, że wierzba jest jedną z roślin, która najszybciej kwitnie. Zgodnie z pogańskimi wierzeniami, drzewu temu przypisywano magiczne właściwości, albowiem zamieszkiwać je miały dobre duchy, których zadaniem było opiekować się człowiekiem i jego obejściem. Wykonując taką palemkę, można skonstruować ją bardziej w formie wąskiego bukietu, w którym znajdą się np. gałązki wierzby, suszone trawy i kwiaty. Można też dołożyć żywe, które teraz akurat pięknie kwitną, jak np. żonkile. Całość przewiązać delikatną wstążką.

A jak powinna wyglądać palma wielkanocna 2023?

W zasadzie rok nie ma znaczenia. Wszak święta wiążą się z tradycją i nawet, jeśli pojawią się nowe, dotychczas niespotykane pomysły, to i tak będą nawiązywały do klasycznych rozwiązań. Palma wielkanocna 2023 może być więc dowolna. Może być naturalna, z żywych roślin, a może mieć charakter mieszany. Zdarzają się też pomysły, by wplatać doń elementy w postaci np. zajączka wielkanocnego.

Co lepsze? Palma wielkanocna ręcznie robiona czy kupna?

Śmiało można powiedzieć, że lepszym wyjściem jest ta własnoręcznie wykonana. Jest unikatowa i zrobiona z takich elementów, które najbardziej nam się podobają. Oczywiście może nie być idealna, ale nie trzeba rozwijania swoich plastycznych umiejętności rozpoczynać od najtrudniejszych projektów. Można na początek spróbować skonstruować palmę w postaci zwykłego bukietu, a następna palma wielkanocna ręcznie robiona będzie dużo lepsza. Można nauczyć się wyplatania jej z bukszpanu, kwiatów, krepiny i np. bibuły, by w następnym roku była jeszcze piękniejsza. 

Palma wielkanocna - rysunek dla dziecka? Czemu nie!

Dzieci z reguły bardzo lubią prace plastyczne zwłaszcza, jeśli mogą je wykonywać wspólnie z dorosłymi. Takim wspólnym dziełem może być właśnie palma wielkanocna. Rysunek jest jednak równie dobrym pomysłem, bo można narysować tylko kontury palmy i dać dziecku do pokolorowania. Będzie to więc cudowna, świąteczna malowanka, która na pewno spotka się z zainteresowaniem pociechy. Można też tych rysunkowych palemek stworzyć kilka, by maluch mógł wypróbować różne połączenia kolorystyczne, a kto wie - może jego pomysły na pomalowanie podsuną nam, jak może wyglądać palma wielkanocna na następne święta.

Zobacz też: Jak zrobić wraz z dziećmi palmę wielkanocną? Palma wileńska to opcja tylko dla zaawansowanych

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.