Waloryzacja 500 plus. Rząd planuje podwyżkę, ale jest pewien haczyk. "Element programu wyborczego"

Waloryzacja 500 plus. O ile miałaby zostać zwiększona kwota tego świadczenia? I przede wszystkim, czy jest to możliwe? Jak podają niektóre media, nie tylko wśród rodziców, ale i polityków toczą się nieoficjalne dyskusje w tym temacie. Niektórzy eksperci są nawet zdania, że w związku z nadchodzącymi wyborami ten temat będzie pojawiał się dość często.

Waloryzacja 500 plus jest konieczna. Mówią o tym nie tylko rodzice, którzy zwracają uwagę, że przez galopującą inflację, jego wartość znacząco spadła. Wielu z nich jest zdania, że świadczenie - tak jak w przypadku rent i emerytur - powinno być co roku podnoszone. Czy jest to możliwe? Nieoficjalnie mówi się o podwyżce, ale jest pewien haczyk. Temat ma powrócić jako element programu wyborczego.

Zobacz wideo Tusk krytykuje Morawieckiego: Jak można się chwalić, że ludzie przeżyli zimę!? Niech Pan tutaj przyjedzie i bajek nie opowiada

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Waloryzacja 500 plus. Więcej pieniędzy już na jesieni?

Siedem lat temu, 1 kwietnia 2016 roku zostało wprowadzone świadczenie, jakim jest dodatkowo 500 zł na dziecko. Początkowo było przeznaczone na drugie i każde kolejne dziecko, jednak po jakimś czasie rząd zmienił zdanie i programem objął wszystkie dzieci. Od tego momentu, każde dziecko w rodzinie, od urodzenia do osiągnięcia przez nie pełnoletności - otrzymuje dodatkowe 500 zł. Jednak przez te siedem lat zmieniło się bardzo wiele. Przede wszystkim znacząco spadła wartość wypłacanego świadczenia.

Realna wartość świadczenia 500 plus przez ostatnie 1,5 roku spadła bardziej niż wcześniej przez ponad 5 lat. Po dzisiejszych danych o inflacji flagowy program PiS powinien zmienić nazwę na "344 plus". Nie dziwi więc, że coraz częściej w debacie publicznej pojawia się temat waloryzacji najbardziej popularnego świadczenia na dzieci

- podaje Business Insider Polska.

Zatem przybywa coraz więcej zwolenników podwyżek, którymi są przede wszystkim rodzice i opiekunowie, ale nie brakuje również polityków z różnych opcji politycznych, którzy podzielają ten pogląd. Nieoficjalnie mówi się także, że jeszcze w tym roku miałoby dość do waloryzacji. Ma to związek ze zbliżającymi się wyborami. Jak podaje portal SuperEkspress, ten temat ma pojawić się jako element programu wyborczego Zjednoczonej Prawicy.

Waloryzacja 500 plus jest potrzebna i byłaby bardzo dobra. Musi jednak brać pod uwagę możliwości budżetowe państwa. Jeśli będzie to możliwe, to należy podnieść świadczenie do np. 800 zł

- mówi PiS Ryszard Czarnecki.

Chociaż wśród oficjalnych dyskusji wśród polityków brak tematu waloryzacji 500 plus, to nikt nie zaprzecza, że w kuluarach nie toczą się takie rozmowy. Pomysłów jest wiele.  

500 plus powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji, podobnie jak pozostałe świadczenia. Kiedy rosną ceny, ludzie zależni od świadczeń powinni czuć się bezpieczni. To powinno być rozwiązanie systemowe

- uważa polityk lewicy Adrian Zandberg, cytowany przez portal money.pl.

Zatem jeśli temat miałby się pojawić jako jeden z elementów kampanii wyborczej, usłyszymy o tym już niebawem. Wybory zostały zaplanowane na jesień, toteż do tego czasu powinniśmy poznać oficjalne stanowisko rządu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA