Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 21 marca, a w tym roku dzień te wypada we wtorek. Coraz cieplejsza pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a tak się składa, że 21 marca wypada również dzień wagarowicza. Wielu uczniów postanawia wówczas zerwać się ze szkoły, albo wcale nie iść na zajęcia. Nie oznacza to jednak, że takie zachowanie będzie tolerowane przez władze szkoły.
Więcej artykułów o tematyce szkolnej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
W praktyce 21 marca nie jest dniem wolnym od nauki szkolnej. W wielu placówkach lekcje odbywają się wówczas zgodnie z planem, ale zdarza się, że niektóre szkoły organizują różne apele, albo wycieczki do kina, czy teatru. Różne podejście do obchodzenia dnia wagarowicza mają również nauczyciele.
Na Twitterze uczniowie podzielili się między sobą spostrzeżeniami na temat tego wydarzenia i zdradzili, jak obchodzą 21 marca. Jedna z uczennic przyznała, że jedna z nauczycielek przestrzegała uczniów przed wagarami i twierdziła, że będą im grozić za nie konsekwencje.
Obecność obowiązkowa, honorowane będą tylko zwolnienia lekarskie, inne usprawiedliwienia się nie liczą, godziny będą nieusprawiedliwione łącznie z naganą. Proszę przekazać klasie
- wyznała.
Pod jej postem pojawiła się masa komentarzy. Wiele osób przyznało się do obchodzenia dnia wagarowicza. Niektórzy uprzedzali, że lepiej pozostać wówczas w domu, gdyż policja przeszukuje galerie handlowe, parki oraz inne miejsca do których mogła udać się młodzież.
U mnie to samo u mojej wychowawczyni, dlatego idę na 5 lekcji i się zwijam
Mam tak samo, ale nie idę
I tak bym nie poszła
Trzeba być głupim, żeby w dzień wagarowicza rano się wybrać na wagary. Wszędzie policja, my dopiero po 11:00 się umówiliśmy na mieście
Dziś dzień wagarowicza a dzień święty trzeba święcić wiec idę do domu
Dzień wagarowicza nie był świętowany, bo moja szkoła stwierdziła, że to idealny termin na próbną maturę z matmy
- pisali.