Kiedy rekolekcje 2023? Uczniowie zacierają ręce. "Nie chodzę, więc mam lekcje do 11:30. Tak można żyć"

Kiedy odbędą się rekolekcje w 2023 roku? Wielu uczniów cieszy się na myśl o dodatkowym czasie wolnym od nauki. Nic dziwnego - jedni nie mają wtedy lekcji w ogóle, a u innych są one mocno skrócone. "Nie chodzę, więc mam lekcje do 11:30. Tak można żyć".

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nie tylko chrześcijanie wierzą w Jezusa

Rekolekcje to cztery dni (od niedzieli do środy), które mają pomóc wiernym w przygotowaniu się do właściwego przeżywania Wielkanocy. Te spotkania religijne są organizowane przez kościół, a konkretną datę i godzinę ustala proboszcz danej parafii. Stąd termin rekolekcji jest inny w różnych częściach Polski. Jednak jedna rzecz jest wspólna - zadowolenie uczniów z dodatkowego czasu wolnego, o czym jasno komunikują w mediach społecznościowych.

Rekolekcje wielkopostne. Wielu uczniów zaciera ręce na myśl o dodatkowym wolnym

Choć według prawa dyrektor szkoły powinien zwalniać na rekolekcje tylko tych uczniów, którzy chcą w nich uczestniczyć, to rzeczywistość jest inna. W placówkach w całej Polsce zajęcia są odwoływane bądź mocno skracane, aby wszyscy uczniowie mogli wziąć w wielkopostnych spotkaniach religijnych. Jednak część uczniów decyduje się zrobić sobie w tym czasie wolne, zamiast iść do kościoła, z czym się nie kryją. Na Twitterze pojawiły się takie wypowiedzi uczniów i uczennic:

Co ciekawe, nastolatka o nicku Lia przeznaczyła dwie dodatkowe godziny wolnego na naukę matematyki, więc w jej przypadku z pewnością nie był to zmarnowany czas. Jednak jest też sporo osób, które potępiają organizowanie rekolekcji w czasie zajęć, szczególnie maturzyści woleliby się uczyć niż modlić.

Zajęcia skrócone bądź odwołane z powodu rekolekcji. Według prawa powinno być inaczej

Choć tradycyjnie na rekolekcje zabierane są całe klasy, które nie mają wtedy zajęć, to według obowiązującego w Polsce prawa tak być nie powinno. Dyrektor szkoły powinien zwolnić z lekcji tylko tych uczniów, którzy chcą uczestniczyć w wielkopostnych spotkaniach religijnych. Co więcej, nie może też tego kontrolować (np. poprzez sprawdzanie listy obecności). Mówi o tym rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, a ściślej rzecz biorąc, przepis § 10., ustęp pierwszy:

Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.