Trzynasta emerytura. Czy nauczyciele się załapią? Są konkretne warunki, które pedagodzy muszą spełnić

13. i 14. emerytury to jeden z ważniejszych tematów nie tylko dla nauczycieli. Jednak pedagodzy też mogą się załapać na to dodatkowe świadczenie. W tym celu muszą spełnić kilka konkretnych warunków. Zobaczcie, jakie to wymogi.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Trzynasta emerytura jest ważnym dla wielu osób wsparciem finansowym. 31 marca 2023 roku mija termin wypłaty tego świadczenia dla nauczycieli, u których funkcjonuje to pod pojęciem 13. pensji. Jednak nie wszyscy pedagodzy otrzymają dodatkowe pieniądze. "Trzynastkę" mogą dostać tylko ci nauczyciele, którzy spełniają określone warunki. 

Mama kanguruje dzieckoJak zbudować więź z dzieckiem. Zobacz, dlaczego kangurowanie jest ważne

Trzynasta pensja dla nauczycieli. Jakie warunki muszą spełnić?

Trzynasta pensja jest przeznaczona wyłącznie dla nauczycieli, którzy pracowali w szkołach prowadzonych przez:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • organy administracji rządowej.

Co więcej, aby otrzymać dodatkowe pieniądze, pedagodzy muszą spełnić poniższe wymogi:

przepracowali w szkole minimum 6 miesięcy (180 dni w roku kalendarzowym) - nie jest istotna forma stosunku pracy, stanowisko czy wymiar prowadzonych zajęć,

uzyskali prawo do emerytury, renty czy nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego czy świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych i mają to prawo na dzień 31 marca.

Rola dotyku w rozwoju dzieckaDotyk w rozwoju dziecka, dlaczego jest tak ważny i jaki ma wpływ na malucha

Trzynasta pensja dla nauczycieli. Ile wyniesie to świadczenie w 2023 roku?

Jak podaje portal Głos Wielkopolski, trzynasta emerytura (w przypadku nauczycieli - pensja) równa jest kwocie najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 roku waloryzacja wynosi 250 zł brutto, czyli 227,50 zł netto, stąd najniższa emerytura to 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). Z tego świadczenia jest pobierana jedynie składka zdrowotna, nie jest ono więc opodatkowane w inny sposób. 

Więcej o: