Jak zrobić wraz z dziećmi palmę wielkanocną? Palma wileńska to opcja tylko dla zaawansowanych

W jaki sposób wraz z najmłodszymi zrobić palmę wielkanocną i czego do niej potrzeba? Wyjaśniamy, jak prosto wykonać ten wiosenny symbol i dlaczego wileńska jest tylko dla zaawansowanych.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Palma wielkanocna jest nawiązaniem do biblijnej historii triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, gdzie witano go palmowymi gałązkami właśnie. Co za tym idzie, palmy wielkanocne są symbolem odradzającego się życia i radości. Wierni kupują je lub robią na Niedzielę Palmową i zanoszą do kościoła, gdzie są święcone. A, jak i z czego je zrobić? Oto krótka instrukcja wykonania palmy wielkanocnej, również przez rodziców z dziećmi.

Jak zrobić palmę wielkanocną? Nie jest to wcale takie trudne

Do wykonania palmy wielkanocnej potrzebne są następujące materiały: 

  • naturalne - gałązki wierzby (bazie), trzciny, bukszpanu, jałowca, forsycji, kwitnącej leszczyny, brzozy z pierwszymi listkami, zioła, kwiaty i zboża,
  • sztuczne - bibuła, kolorowy papier, farby, sznurek, klej, ew. drucik czy zszywacz.

Z kilku związanych ze sobą gałązek bazi (lub patyczków) robimy bazę całej palmy. Około kilkunastu centymetrów od czubka przywiązujemy krótkie gałązki bukszpanu i puchatych traw. Pod nimi w ten sam sposób mocujemy gałązki jałowca czy leszczyny, kwiaty i zioła. Pamiętajmy, aby każdy poziom palmy obwiązać na około mocno sznurkiem bądź drucikiem. Trzeba zostawić tylko 5 - 10 cm od dołu konstrukcji bez dekoracji czy roślin jako uchwyt do trzymania. Na koniec ozdabiamy palmę kwiatkami z bibuły lub kolorowego papieru. Można też pomalować naturalne rośliny farbami na żywe kolory, aby dodać im uroku. 

Jak zrobić palmę wielkanocną? Wileńska palma jest opcją dla zaawansowanych

Czym jest palma wileńska? To misternie wykonana palma wielkanocna, spleciona wokół wierzbowej witki. Charakterystyczne dla tej konstrukcji są motywy spirali i pasków, ozdobione według tradycji takimi roślinami jak kocanka, krwawnik, tymotka, wiekuistka, suchotnik, mietliczka, chmiel, dziurawiec, wrotycz, kocanka piaskowa, a także owsa i innych zbóż. Wierzchołek palmy wileńskiej wykonywano z 11 gatunków traw. Obecnie ta piękna i trudna do zrobienia konstrukcja jest częścią dziedzictwa kulturowego Wileńszczyzny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA