Waloryzacja 500 plus to temat rzeka, który ostatnimi czasy pojawia się dość często w różnych dyskusjach. Nic w tym dziwnego, bo zbliżają się wybory, a każda z partii, pragnąc przechylić szalę korzyści na swoją stronę, mówi o potrzebie podniesienia kwoty świadczenia. Czy tak się stanie? I od kiedy miałby zostać wprowadzone zmiany?
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Waloryzacja 500 plus jest dziś tematem, który pojawia się wśród wielu dyskusji na arenie politycznej. Nie tylko rodzice, ale także politycy zauważają, że obecna wartość świadczenia, jest znacznie mniejsza niż ta w 2016 roku, czyli w czasie, kiedy program wszedł w życie.
Realna wartość świadczenia 500 plus przez ostatnie 1,5 roku spadła bardziej niż wcześniej przez ponad 5 lat. Po dzisiejszych danych o inflacji flagowy program PiS powinien zmienić nazwę na "344 plus". Nie dziwi więc, że coraz częściej w debacie publicznej pojawia się temat waloryzacji najbardziej popularnego świadczenia na dzieci
- podaje Business Insider Polska.
W połowie lutego rzecznik rządu Piotr Müller, w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej", ujawnił, że rząd nie pracuje nad waloryzacją 500 plus. Jednak okazuje się, że chociaż w Sejmie brak oficjalnej dyskusji nad tym programem, to w kuluarach toczą się rozmowy odnośnie podniesienia kwoty.
500 plus powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji, podobnie jak pozostałe świadczenia. Kiedy rosną ceny, ludzie zależni od świadczeń powinni czuć się bezpieczni. To powinno być rozwiązanie systemowe
- uważa polityk lewicy Adrian Zandberg, cytowany przez portal money.pl.
Zdaniem wielu ekspertów, świadczenie 500 plus musiałoby zostać zwaloryzowane do kwoty 700 zł, a nawet 800 zł. I takie słowa padają również wśród rozmów polityków, którzy pochylają się nad tematem podniesienia kwoty świadczenia na każde dziecko. Temat miałby powrócić jako jeden z elementów kampanii wyborczej. Zatem, czy już na jesień rodzice mogliby otrzymać większy przelew? Jak ustalili reporterzy "Super Expressu", wszystko jest możliwe.
Rząd nie chciał składać deklaracji o waloryzacji świadczenia, ale jak się dowiedzieliśmy, podwyżka jest jednak planowana. Ma zostać przedstawiona jako element programu wyborczego Zjednoczonej Prawicy
- informuje portal "Super Express".