W kwietniu pojawi się przywilej dla rodziców małych dzieci. Ważny dla pracujących stacjonarnie

Na początku kwietnia rodzice maluchów zyskają ważny przywilej. Jest on przeznaczony dla osób, które pracują stacjonarnie. Zobaczcie, co dokładnie się zmieni za dwa tygodnie.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Czas pandemii pokazał, że wiele czynności, w tym zawodowych, można zrobić w domu. Praca zdalna jest wręcz wybawieniem dla wielu grup osób, szczególnie dla rodziców. Jednak do tej pory ten tryb wykonywania służbowych obowiązków nie był uregulowany prawnie, co ma się niedługo zmienić. Będzie to szczególnie ważne dla rodziców maluchów, którzy zyskają cenny przywilej. Jak to będzie wyglądało? Wyjaśniamy zawiłości.

Ważny przywilej dla rodziców maluchów. Skorzystają osoby pracujące stacjonarnie

7 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 240) o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Jedną z ważnych zmian wprowadzanych przez ten dokument jest wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu Pracy jako jednej ze stałych form świadczenia pracy. Co więcej, pracownicy należący do niektórych grup społecznych będą mieli niepodważalne prawo skorzystać z możliwości okazjonalnej pracy zdalnej. Ten przywilej będzie wynosił 24 dni w ciągu roku i będzie przysługiwał następującym grupom pracowników stacjonarnych (za portalem płodność.pl):

  • rodzicom wychowującym dzieci do 4. roku życia,
  • rodzicom dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności (w tym o umiarkowanym i znacznym stopniu)
  • ciężarnym kobietom,
  • pracownikom sprawującym opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności (w tym o znacznym stopniu).

Praca zdalna zostanie uregulowana prawnie. Co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Praca zdalna zostanie na stałe wpisana jako forma świadczenia pracy. Warto wiedzieć, że miejsce wykonywania służbowych obowiązków w ten sposób musi być jasno uzgodnione z pracodawcą. Nie może być więc to każde miejsce, jakie wybierze pracownik. Warto również wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi zdalnemu koszty zużytej energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA