Urodziła dziecko w wieku 56 lat. "Skończcie z tą manią oceniania"

Brazylijska gwiazda telewizyjna zdecydowała się urodzić dziecko, mając 56 lat. Ma dość krytyki i wyjaśnia, że jej wiek, kompletnie nie wpływa na to, jaką jest matką i jak wiele miłości może dać swojemu maleństwu.

Późne macierzyństwo na całym świecie jest powodem do dyskusji. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi podkreślają, że jest to bardzo świadome macierzyństwo, matka z reguły ma już uporządkowane życie, pozycję zawodową i może zapewnić lepszy start swojemu dziecko. Z kolei z drugiej strony pojawiają się głosy, że ze względu na wiek nie ma tyle energii i siły.

Znana w Ameryce Południowej Claudia Raia zaszła w ciążę mając 55 lat, w wieku 56 urodziła synka. Gdy podzieliła się tą bez wątpienia radosną nowiną ze swoimi obserwatorami, a ma ich ponad 8,5 mln zł, zapewne nie spodziewała się tak burzliwej reakcji. Wiele osób krytykowało i nadal krytykuje ją za urodzenie dziecka w tak późnym wieku. Wiele osób zarzucało jej, że chyba jest babcią, a nie mamą.

Wygląda jak babcia
Czy ona jest babcią, czy prababcią dziecka? 
Wyobraź sobie, że musisz wspierać nastolatka w wieku 70 lat

- piszą internauci w uszczypliwych komentarzach.

Ogromna fala krytyki odnośnie późnego macierzyństwa, z którą musi się zmierzyć Raia, sprawiło, że postanowiła opublikować na swoim Instagramie nagranie, w którym o tym opowiada, że ludzie nie powinni jej oceniać:

Musimy powstrzymać tę manię oceniania lub ograniczania macierzyństwa innych ludzi, dlatego, że każda osoba widzi to doświadczenie w bardzo intymny i wyjątkowy sposób. Zastanów się...

- mówi aktorka.

Kożuchowska o późnym macierzyństwie. Usłyszała druzgocące słowa od lekarzyKożuchowska o późnym macierzyństwie. Usłyszała druzgocące słowa od lekarzy

Późne macierzyństwo może dodawać sił

Gwiazda wyjaśnia, że urodzenie kolejnego dziecka (ma już dwójkę: 25-letniego syna Enzo i 20-letnią Sophię) daje jej mnóstwo energii każdego dnia. Chętnie pokazuje pierwsze miesiące życia małego Luce'a, udowadniając, jak bardzo są szczęśliwi ze swoim partnerem, mimo że lata młodości mają już za sobą. To kompletnie im jednak nie przeszkadza, by móc w pełni cieszyć się rodzicielstwem:

Pięknie było Cię powitać, po raz pierwszy usłyszeć Twój głos, trzymać Cię na kolanach, poczuć, jak po raz pierwszy ściskasz moje palce. Było wiele nowości, zapowiedź, że teraz życie się zmieniło, zmieniło się na lepsze.

- napisali szczęśliwi rodzice małego Lucke'a.

Claudia Raia z rodzinąClaudia Raia z rodziną Instagram/@claudiaraia

Nie wszyscy krytykują aktorkę. Wiele kobiet dziękuje aktorce, że broni późnego macierzyństwa i pokazuje, że jest ono piękne i wyjątkowe bez względu na wiek. Pod jej zdjęciami można znaleźć komentarze mam, które zaszły w ciążę po 40. roku życia, dla których Claudia jest inspiracją:

Bardzo się ucieszyłam, wiedząc, że jesteś w ciąży w wieku 55 lat, bo ja jestem w ciąży w wieku 44 lat, po 12 latach starań. Jestem bardzo szczęśliwa, ale trochę się martwię ze względu na swój wiek, ale kiedy się o Tobie dowiedziałam, poczułam się bezpieczniej (...) Dziękuję, że jesteś inspiracją.

Katarzyna SokołowskaKatarzyna Sokołowska o dojrzałym macierzyństwie. "Jestem spełniona"

Przełamanie tabu, które robisz, odbija się w życiu, w spojrzeniu, w zrozumieniu i szacunku całego społeczeństwa dla tej grupy dojrzałych dziewczyn, zmiażdżonych uprzedzeniami. Wszystkie jesteśmy Ci wdzięczne!
Mam 41 lat i nie jestem matką. Wielu ma takie niepożądane komentarze, że będę niedługo babcią, a nie matką! Widząc Raię piękną, uśmiechniętą, widzę, że wiek nie ma z tym nic wspólnego, po prostu trzeba dbać o zdrowie i być szczęśliwym. Bardzo chcę być mamą i kiedy przyjdzie czas będę . A ci, którzy krytykują, znajdą kiedyś coś innego do robienia.

Kobiety coraz później decydują się na założenie rodziny i rodzenie dzieci. Jak wynika z raportu Older Mothers in Australia Report 2019 od 1999 prawie podwoił się odsetek mam rodzących w wieku od 40 do 44 lat. Z kolei odsetek kobiet rodzących w wieku 45-49 lat wzrósł aż czterokrotnie.

Więcej o: