Kiedy będzie Dzień Wagarowicza? W tym roku wypada w znienawidzony przez uczniów dzień tygodnia

Dzień Wagarowicza to jeden z ulubionych dni uczniów, zwłaszcza tych starszych. Niestety tegoroczny wypada w mało lubiany dzień tygodnia, więc młodzież nie będzie zbyt zachwycona. Zobaczcie, kiedy konkretnie wypada to wiosenne święto.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wypalony po zimie? Ładuj akumulatory na wiosnę!

Dzień Wagarowicza to nic innego jak uczniowska wersja pierwszego dnia wiosny. Co ciekawe, święto to jest obchodzone nie tylko w Polsce, ale i w niektórych częściach Litwy. Samo słowo "wagary" pochodzi od łacińskiego wyrazu "vagari", oznaczającego „błąkać się, wałęsać się", a pierwotnie miało formę "wagusy", które można spotkać choćby w powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. To lubiane przez młodzież święto w tym roku wypada niestety w mało komfortowym dla uczniów terminie. Zobaczcie, kiedy konkretnie.

Kiedy będzie Dzień Wagarowicza? Uczniom nie spodoba się ten termin

Dzień Wagarowicza jest obchodzony w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. W 2023 roku to święto zwyczajowe wypada we wtorek, co jest mało komfortowe dla uczniów, którzy mimo wagarów nie przedłużą sobie w ten sposób weekendu. Warto też wiedzieć, że tego dnia policjanci i strażnicy zwracają szczególną uwagę na młodzież, która opuszcza lekcje w szkole i pije alkohol, pali papierosy czy korzysta z innych używek, więc raczej nie opłaca się uciekać tego dnia z lekcji.

Dzień Wagarowicza to lubiane święto wiosenne. Jest obchodzone na różne sposoby

Choć uczniowski zwyczaj każe tego dnia wagarować, to warto rozważyć zostanie na zajęciach, zwłaszcza że w szkołach są tego dnia organizowane różne ciekawe wydarzenia, często plenerowe. Do najpopularniejszych należą wycieczki, wyjścia do kina, zawody sportowe, gry zespołowe i konkursy. Częstym punktem, szczególnie w młodszych klasach jest symboliczne topienie (rzadziej palenie) Marzanny, kukły symbolizującej zimę i śmierć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA