Kiedy matura 2023? Mija przełomowa data. Uczniowie mogą czuć presje

Kiedy matura 2023? Majowy egzamin zbliża się wielkimi krokami. Uczniom na powtórki materiału i przerobienie wszystkich zagadnień oraz pytań, pozostało dokładnie 50 dni. To naprawdę niewiele czasu, toteż niektórzy mogą czuć presję związaną ze zbliżającym się egzaminem. Oprócz nauki ważny jest też odpoczynek.

Kiedy matura 2023? Pozostało się niewiele czasu na nadrobienie zagadnień, opracowanie pytań i przeczytanie zaległych lektur. Wielu uczniów zaczyna odczuwać presję związaną ze zbliżającym się majowym egzaminem. Matury ruszają 4 maja, a to oznacza, że do jednego z ważniejszych testów w życiu uczniów ostatnich klas szkół średnich pozostało równo 50 dni.

Zobacz wideo Zapadł wyrok ws. Justyny Wydrzyńskiej. Kobieta uznana za winną pomocy aborcyjnej!

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy matura 2023? Na powtórkę materiału pozostało niewiele czasu

Egzamin maturalny w części pisemnej w terminie głównym będzie trwać od 4 do 23 maja 2023 r. Natomiast w części ustnej odbędzie się od 10 do 23 maja 2023 roku.

Harmonogram podstawowej części egzaminu jest następujący:

  • 4 maja - czwartek, język polski (poziom podstawowy) - godz. 9:00,
  • 5 maja - piątek, język angielski (poziom podstawowy) - godz. 9:00, godz. 14:00 poziom podstawowy - język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski,
  • 8 maja - poniedziałek, matematyka (poziom podstawowy) - godz. 9:00.

Oznacza to, że na powtórki materiału i przygotowania do egzaminu pozostało równo (od dziś) 50 dni. Maturalny maraton rusza zaraz po majówce, ale zanim to nastąpi - 28 kwietnia uczniowie klas maturalnych otrzymają świadectwa zakończenia szkoły średniej. Zatem przed nimi kilka dni odpoczynku i regeneracji, aby stanąć twarzą w twarz ze zbliżającym się egzaminem.

Wielu tegorocznych maturzystów jest już nie tylko przemęczonych i przeciążonych nauką. W mediach społecznościowych piszą o swoich rozterkach i stresie, który ogarnia ich na samą myśl o zbliżającym się majowym egzaminie.

Co, jeśli nic nie powiem ze stresu na maturze ustnej z polskiego?
Czy ktoś też ma taki dziwny stan, że z jednej strony zostało już mało czasu, więc motywacja i napięcie rośnie, ale z drugiej zmęczenie jest już takie, że zaczynam mieć w:*&^%?

- piszą tegoroczni maturzyści na Twitterze.

Stres i obawa przed egzaminem maturalnym ma zapewne związek z nowościami i zmianami, które w tym roku szkolnym zostały wprowadzone. Najwięcej zmian dotyczy matury z języka polskiego. Na uczniów czekają następujące nowości:

  • dwa arkusze maturalne - pierwszy będzie testem obejmującym zagadnienia z dwóch obszarów: "Język polski w użyciu" oraz "Test historycznoliteracki", a drugi będzie przeznaczony na wypracowanie;
  • wypracowanie - będzie musiało mieć co najmniej 300 słów (od 2025 roku - 400);
  • lektury - obecnie maturzyści muszą znać 40 różnych utworów literackich, choć część jedynie we fragmentach;
  • egzamin ustny - uczniowie będą losować dwa pytania - jedno z 280 pytań z puli jawnej na temat lektur oraz drugie z puli pytań niejawnych, podobnych do tych z dotychczasowej matury.
Więcej o:
Copyright © Agora SA