Czy od alimentów trzeba zapłacić podatek? Nie wszystkie świadczenia są zwolnione z dodatkowych opłat

Czy osoby otrzymujące alimenty muszą uiścić je w rocznym zeznaniu podatkowym? Jak się okazuje, w niektórych przypadkach jest to konieczne. Zobaczcie, kto i kiedy ma obowiązek zapłacenia podatku od świadczenia alimentacyjnego.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Alimenty są świadczeniem pieniężnym wypłacanym na rzecz członków rodziny - dzieci, małżonków, rodziców czy dziadków. Według obowiązującego w Polsce prawa są one traktowane jako przychód, co sprawia, że przynajmniej od części z nich należy zapłacić podatek. Jakie alimenty są opodatkowane? Tłumaczymy zawiłości finansowe.

Czy od alimentów trzeba płacić podatek? Te świadczenia są zwolnione z opłat

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) alimenty są opodatkowane, jednak nie zawsze. Zwolnione z podatku dochodowego są alimenty na rzecz poniższych osób:

  • dzieci w wieku do 25 roku życia (zarówno płacone dobrowolnie, jak i na podstawie wyroku sądu),
  • na dzieci otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną bez względu na wiek pociechy (zarówno płacone dobrowolnie, jak i na podstawie wyroku sądu),
  • alimenty dla osób dorosłych w kwocie do 700 złotych miesięcznie, które przyznane są na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej.

Jednak istnieją też alimenty, które osoba pobierająca musi uiścić w rocznym zeznaniu podatkowym. 

Czy od alimentów trzeba płacić podatek? Z tych należy rozliczyć się z fiskusem

Za wszystkie wyżej wymienione świadczenia nie trzeba płacić podatku dochodowego. Jednak alimenty na rzecz osób innych niż dzieci mogą zostać opodatkowane, jeśli spełniają oba poniższe warunki:

  • nie są otrzymywane na podstawie orzeczenia sądowego (wyroku bądź ugody sądowej),
  • są wypłacane w kwocie wyższej niż 700 złotych. 

Wówczas w całości opodatkowane są alimenty przekazywane na podstawie prywatnej umowy, natomiast w przypadku świadczeń przyznanych sądownie należy zapłacić podatek za kwotę przekraczającą 700 złotych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA