Dzień wagarowicza. Kiedy wypada? Uczniowie będą zachwyceni

Dzień wagarowicza jest jednym z ulubionych świąt uczniów. Niestety nie jest to dzień wolny od zajęć w szkole, ale wielu nauczycieli patrzy na swoich podopiecznych łaskawszym okiem, organizując im nieco luźniejsze lekcje. Przypada on na pierwszy dzień wiosny, który będziemy świętować już w przyszłym tygodniu.

Dzień wagarowicza przypada corocznie na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli obchodzony jest właśnie 21 marca. Chociaż nie jest on wolny od zajęć, to w wielu szkołach jest on szczególnie celebrowany. Nauczyciele patrzą na uczniów nieco łaskawszym okiem, kiedy ci zjawiają się na lekcjach w wiosennych strojach.

Zobacz wideo "Mama powtarzała mi: wiecznie modelką nie będziesz, musisz mieć jakieś zaplecze"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dzień wagarowicza już niedługo. To ważna data dla wszystkich uczniów

Dzień wagarowicza nie jest dniem oficjalnie wolnym od zajęć, chociaż tradycja uciekania ze szkoły i zrywania się z niektórych lekcji jest naprawdę bardzo odległa i zakorzeniona w mentalności wielu młodych osób. Chociaż obecnie nie są pochwalane tego typu rzeczy, to w pamięci starszych pokoleń są zapewne jakieś historie nawiązujące do wagarów.

Samo słowo „wagary" pochodzi od łacińskiego „vagari", czyli „włóczyć się, błąkać, wałęsać". Określenie to zostało rozpowszechnione w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, początkowo używano określenia „wagusy", (mogliście na nie trafić, czytając „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego)

- czytamy na stronie mamotoja.pl.

Jednak obecnie pierwszy dzień wiosny w połączeniu z dniem wagarowicza traktowany jest przez samych nauczycieli oraz uczniów z przymrużeniem oka i jego świętowanie nie wymaga opuszczania zajęć szkolnych. Jeśli zajęcia odbywają się w szkołach, są one nieco luźniejsze, a nauczyciele patrzą na swoich uczniów też nieco łaskawszym okiem, rezygnując np. z kartkówek, czy odpytywania. Wiele szkół tego dnia organizuje także wycieczki klasowe, pozwalając swoim podopiecznym na "kontrolowane wagary", gdzieś w jakimś miłym i fajnym miejscu.  

Dzień wagarowicza przypada na 21 marca, a to oznacza, że za kilka dni powitamy nie tylko kalendarzową wiosnę, ale przede wszystkim uczniowie w całej Polsce, będą celebrować wtedy ten wyjątkowy dla nich dzień.

Więcej o:
Copyright © Agora SA