Tak dawniej wyglądały żłobki. Metalowe łóżeczka, fartuszki i tydzień bez rodziców

Placówki te miały za zadanie zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, podczas gdy ich rodzice pracowali. Dzisiejsze placówki przejęły też część funkcji wychowawczych, dawniej nikt o tym nie myślał.

Więcej interesujących tematów dla młodych rodziców na stronie Gazeta.pl

Dziś rodzice dzieci uczęszczających do żłobków mają spore wymagania: odpowiednia dieta dla maluchów, rozwijające zajęcia etc. Dawniej żłobki miały jedynie funkcję opiekuńczą - zapewniały bezpieczeństwo dzieciom podczas nieobecności ich rodziców. Personel miał za zadanie je karmić i pielęgnować, nikt nie myślał o aspektach wychowawczych. Placówki te były częścią sektora ochrony zdrowia, podlegały  Ministerstwu Zdrowia i były uważane za placówki medyczne dla dzieci zdrowych. Pracowały tam głównie pielęgniarki, zakonnice oraz absolwentki szkół zawodowych dla opiekunek.

Żłobek Miejski w Dąbrowie GórniczejŻłobek Miejski w Dąbrowie Górniczej Narodowe archiwum cyfrowe

Żłobek na warszawskim Żoliborzu.Żłobek na warszawskim Żoliborzu. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Żłobek przy zakładzie pracy

Dawniej poza miejskimi żłobkami, czy przedszkolami, placówki były bardzo często tworzone przy większych zakładach pracy. Tak było m.in. w Państwowych Zakładach Przemysłu Wełnianego w Łodzi, w Fabryce Wedla w Warszawie, w Zakładach Państwowego Monopolu Spirytusowego w Krakowie, przy Polskim Banku Narodowym w Warszawie, czy przy Kopalni Gwarek w Wałbrzychu. W ten sposób pracujące mamy zostawiały dzieci w placówce tuż obok swojego miejsca pracy (często w tym samym budynku), co było nie tylko wygodne, ale i dawało im poczucie bezpieczeństwa. 

Żłobek w Łodzi - podopieczny podczas drzemki.Żłobek w Łodzi - podopieczny podczas drzemki. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzieci ze żłobka na warszawskim Żoliborzu.Dzieci ze żłobka na warszawskim Żoliborzu. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Żłobki całodobowe i tygodniowe

Przed laty w Polsce funkcjonowały także tzw. żłobki tygodniowe. Wiele z nich powstało w 1952 roku, kiedy władze zatwierdziły uchwałę: "W sprawie zwiększenia stanu zatrudnienia kobiet w gospodarce narodowej". Powstały placówki, do których zaprowadzało się maluszki w poniedziałek rano, a odbierało w piątek lub sobotę (soboty były wówczas pracujące). Istniały też żłobki całodobowe, do których uczęszczały dzieci rodziców pracujących na dwie zamiany. Na wsiach istniały nawet kilkutygodniowe żłobki sezonowe, gdzie czas spędzały maluszki rodziców pracujących przy żniwach. 

Żłobek Państwowych Zakładów Przemysłu Wełnianego w ŁodziŻłobek Państwowych Zakładów Przemysłu Wełnianego w Łodzi Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zobacz wideo Czy kąpiel noworodka zawsze musi być dramatem? Położna udziela wskazówek

Żłobek przy fabryce Wedla w WarszawieŻłobek przy fabryce Wedla w Warszawie Narodowe Archiwum Cyfrowe

Żłobek im. Dzieciątka Jezus w KrakowieŻłobek im. Dzieciątka Jezus w Krakowie Narodowe Archiwum Cyfrowe

Więcej o:
Copyright © Agora SA