Właśnie wprowadzone zmiany w egzaminach zszokowały uczniów. Zostały tylko dwa miesiące do matury

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki wprowadził zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminów maturalnych. To mocno zaskoczyło uczniów, którzy za dwa miesiące przystępują do matury. "Nie zmienia się zasad w trakcie gry".

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Do matury w 2023 r. zostały tylko dwa miesiące, jednak szef MEiN, Przemysław Czarnek postanowił zmienić ustalone wcześniej zasady zdawania egzaminów, a konkretnie jednego, z języka polskiego. To mocno zaskoczyło uczniów, którzy są już w trakcie przygotowań i zmiany zaburzają ich organizację pracy. Co dokładnie się zmieniło? Zobaczcie sami.

Nowe zasady matury 2023. Uczniowie zszokowani, bo zostało im dwa miesiące do egzaminów

Najważniejszą zmianą w przypadku matury w 2023 r. jest zmniejszenie listy pytań jawnych z ponad dwustu do nieco ponad stu. Co więcej, pytania te będą w całości dotyczyły znajomości lektur, co nie podoba się nie tylko maturzystom, ale i nauczycielom, bo wymaga to wyłącznie umiejętności zapamiętania faktów z literatury, a nie wyrażania własnych poglądów. Dokładną listę 110 pytań jawnych można pobrać w postaci pliku pdf z tego miejsca. Podobne skrócenie listy pytań jawnych dotyczy również języków mniejszości narodowych, m.in. ukraińskiego, łemkowskiego, niemieckiego czy białoruskiego. Dokładne listy pytań jawnych dla poszczególnych języków można pobrać ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Matura 2023 już za dwa miesiące. Jakie przedmioty są najczęściej zadawane?

Firma VULCAN przeprowadziła wśród użytkowników aplikacji Dziennik UONET+ badanie na temat wybieranych przedmiotów maturalnych na poziomie rozszerzonym. Według ankiety uczniowie wybierali najczęściej trzy przedmioty:

  • biologię (24 procent wyborów),
  • geografię (ponad 21 procent decyzji),
  • chemię (ponad 17 procent wyborów).

Oprócz tego bardzo często maturzyści decydowali się na zdawanie egzaminu z fizyki, historii i Wiedzy o Społeczeństwie (WOS). Wybory uczniów są w większości koniecznością bycia elastycznym, aby w razie potrzeby móc bez przeszkód zmienić swoje plany. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.