Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus 2023? Możesz stracić świadczenie, jeśli nie dopilnujesz tego terminu

Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus 2023? Mamy już marzec, a nowy okres rozliczeniowy świadczenia rozpoczyna się już niedługo - w czerwcu. Zatem rodzicom pozostało niewiele czasu, aby złożyć wniosek i zachować ciągłość wypłat. W przeciwnym razie mogą nieco dłużej poczekać na pieniądze, a nawet stracić część środków.

Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus 2023? Okazuje się, że termin przyjmowania dokumentów odnośnie wypłat środków z programu kończy się już niedługo. Ma to związek z rozpoczynającym się w czerwcu nowym okresem rozliczeniowym, który potrwa do końca maja 2024 roku. Zatem rodzice, aby zachować ciągłość świadczenia, powinni wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek. W przeciwnym razie mogą stracić pieniądze.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus?

Z początkiem lutego ZUS uruchomił możliwość składania wniosków o wypłatę środków z programu "Rodzina plus". Chodzi oczywiście o świadczenie, jakim jest 500 plus. Jednak rodzice, aby zachować ciągłość wypłat, muszą pamiętać, że po wprowadzonych zmianach należy co roku, w okresie od lutego do końca kwietnia, złożyć wniosek o wypłatę. W przeciwnym razie na pieniądze będą oni musieli nieco dłużej poczekać, a nawet stracić część świadczenia za dany miesiąc.

Nabór, który rusza od lutego obejmuje nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. - Przypominam, że już od najbliższej środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Zachęcam wszystkich rodziców, żeby nie odkładali tego na ostatnią chwilę. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń

– podkreśla minister Marlena Maląg, cytowana przez portal prawo.pl.

Co, jeśli rodzice "przegapią" termin wysłania wniosku? W takim przypadku nieco dłużej będą musieli poczekać na przelew pieniędzy. Złożenie wniosku w maju i czerwcu gwarantuje im, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2023 r. Natomiast, jeśli dany rodzic złoży wniosek na nowy okres po dacie 30 czerwca 2023 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Czyli jeśli wniosek trafi do ZUSu w lipcu - 500 plus zostanie wypłacone dopiero od lipca, bez uwzględnienia czerwcowej transzy.

Jak złożyć wniosek o wypłatę 500 plus?

Rodzice dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, muszą złożyć wniosek o wypłatę 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Możliwe jest to jedynie za pośrednictwem internetu, jednak dostępne są aż cztery możliwości. Dokumenty można wysłać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia, swój bank albo za pomocą aplikacji mZUS.

Pieniądze wypłacane przez ZUS w ramach programu przekazywane są wyłącznie na rachunki bankowe, a zatem nie ma możliwości wypłaty gotówki.

Więcej o: