Możesz stracić zasiłek opiekuńczy na dziecko. Nie popełniaj tego błędu, widzi to ZUS

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje każdemu rodzicowi, który ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem, nie może iść do pracy. Można z niego skorzystać jednak nie przez okres dłuższy niż 60 dni w roku. Co istotne, rodzice mogą nie otrzymać należnych im pieniędzy z powodu jednego błędu. Ta pomyłka może być dość kosztowna.

Możesz stracić zasiłek opiekuńczy na dziecko. Okazuje się, że jeśli odpowiednio wypełniony wniosek o niezostanie do ZUSu dostarczony w oryginale, rodzice mogą nie otrzymać należnych pieniędzy, pomimo opłacania składki chorobowej. Ten błąd traktowany jest przez ZUS bardzo poważnie.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Tego należy pilnować

Twoje dziecko zachorowało, musi zostać w domu, co w większości przypadków oznacza, że jeden z rodziców nie może iść do pracy. W takich przypadkach należy się im zasiłek opiekuńczy na dziecko chore. Oczywiście pod warunkiem, że z wynagrodzenia są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku umowy o pracę są one potrącane przez pracodawcę, natomiast jeśli dana osoba jest zatrudniona na umowę zlecenie / o dzieło - ubezpieczenie chorobowe jest wtedy  dobrowolne. Oznacza to, że jeśli opłacasz składni, w określonych sytuacjach należy ci się zasiłek opiekuńczy.

Jak czytamy na stronie zus.pl, zasiłek opiekuńczy można otrzymać w sytuacji nie tylko choroby dziecka, ale i w przypadku:

  • nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których Twoje dziecko uczęszcza,
  • konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
  • choroba niani (z którą masz zawartą umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem),
  • poród lub choroba Twojego małżonka, lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
  • pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Jednak, aby otrzymać należne pieniądze, koniecznym jest dostarczenie do urzędu oryginału zaświadczenia Z-3/Z-3a oraz wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A/Z-15B. Zatem jeśli rodzic nie chce stracić zasiłku, należy w terminie prawidłowo złożyć wniosek, albo osobiście w urzędzie, albo online przez stronę PUE ZUS.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.