Wynagrodzenie nauczycieli 2023. Będą podwyżki, dodatki i wyrównanie. Kwota? Wielkie rozczarowanie

Wynagrodzenie nauczycieli 2023 to temat rzeka. Dyskusje odnośnie podwyżek, dodatków i wyrównań toczą się już od naprawdę dłuższego czasu. Co wiemy? Projekt rozporządzenia w sprawie podwyżek pensji nauczycielskich jest w trakcie opiniowania. Ministerstwo edukacji zaproponowało wzrost wynagrodzeń o 7,8 procent, co dla wielu jest wielkim rozczarowaniem. Zatem ile będą zarabiać nauczyciele, czy mogą liczyć na dodatki i przede wszystkim, kiedy otrzymają pieniądze wraz z wyrównaniem?

Wynagrodzenie nauczycieli 2023 jest obecnie brany na tapet w wielu dyskusjach. Projekt rozporządzenia zmieniającego kwoty wynagrodzeń jest w trakcie opiniowania. Po jego zatwierdzeniu wejdą w życie nowe stawki dla nauczycieli, jednak wielu z nich jest rozczarowanych i zawiedzionych. MEiN zaproponowało podwyżkę średnich wynagrodzeń o 7,8 proc. Zatem ile teraz będą zarabiać pedagodzy?

Zobacz wideo Czego obawiają się Ukraińcy przed 24 lutego 2023 roku?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wynagrodzenie nauczycieli 2023. Na jaką kwotę podwyżki może liczyć ta grupa zawodowa?

Resort edukacji obiecał pedagogom 7,8 proc. podwyżki. Projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń dla nauczycieli jest właśnie na etapie opiniowania. Proponowane podwyżki miałyby zacząć obowiązywać z mocą od 1 stycznia 2023 roku, czyli wszyscy nauczyciele otrzymają wyrównania. Jednak kiedy i na jakie konkretnie pieniądze mogą liczyć pedagodzy?

Jak podaje portal prawo.pl, ustawa budżetowa przewiduje podwyżkę jedynie kwoty bazowej. To właśnie na jej podstawie jest wyliczane średnie wynagrodzenie nauczycieli, w powiązaniu ze współczynnikami wskazanymi w Karcie Nauczyciela w 2023 r. Zatem podwyżki wyniosą odpowiednio:

  • nauczyciel początkujący -  3 691 zł (wzrost o ok. 267 zł),
  • nauczyciel mianowany - 3597 zł (wzrost o ok. 280 zł),
  • nauczyciel dyplomowany - 4 553 zł  (wzrost o ok. 329 zł).

Dodatkowe pieniądze wraz z wyrównaniem od 1 stycznia, nauczyciele mieliby otrzymać w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej. Jednak kiedy zostanie ona zatwierdzona, nikt nie wie.

Zgodnie z art. 30 ust. 11 ustawy - Karta Nauczyciela podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku

- poinformowała rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak, cytowana przez portal strefaedukacji.pl.

Kwota podwyżek nie zadowala jednak wielu nauczycieli. Biorąc pod uwagę wzrost płacy minimalnej i kolejną podwyżkę w lipcu, pensja pedagoga nie jest zbyt wysoka. Toteż wśród związkowców nadal trwają rozmowy w sprawie ustalenia odpowiedniej kwoty podwyżek.

Jednak oprócz kwoty zasadniczej, nauczyciele pracujący w szkole mają prawo także do różnych dodatków, np. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (ponad etat), dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, dodatku za staż pracy, dodatku z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy oraz nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA