Lekarze zrobili ciężarnej rentgen. Jednak uprzedzając wszelkie pytania i komentarze, medycy nie wiedzieli, że jest ona w ciąży. Dodatkowo ona sama nie miała pojęcia, że spodziewa się dziecka. Jednak wszystko stało się jasne po wykonaniu zdjęcia. Okazuje się, że takie przypadki to naprawdę wyjątek, a niesamowite jest to, co możemy dojrzeć w lewym dolnym rogu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kobiety w ciąży, ze względu na rozwijające się w ich ciele nowe życie, są pod szczególną opieką i ochroną. Wszystkie badania i przyjmowane przez nie leki muszą być bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Radiolodzy, przed wykonaniem zdjęcia RTG, zawsze pytają się, czy dana kobieta jest w ciąży. Podobnie było i w tym przypadku. Przyszła mama nie była świadoma, że spodziewa się dziecka, toteż lekarze przystąpili do badania.
Naprawdę staramy się ograniczyć ekspozycję promieniowania, nie narażając płodu na zbyt duże promieniowanie, nieczęsto ma się szanse na taki przypadek. Wierzcie lub nie, ale ta matka nie wiedziała, że jest w ciąży
- zaznaczył lekarz, który na swoim Tik Toku udostępnił niesamowite zdjęcie.
Otóż, kiedy zostało zrobione badanie RTG powłok brzusznych kobiety, okazało się, że spodziewa się ona dziecka. Zdradził to jeden, drobny szczegół.
Jeśli przyjrzysz się uważnie, możesz zobaczyć coś niezwykłego na tym zdjęciu rentgenowskim. Kobieta rzeczywiście była w ciąży
- dodał lekarz.
Okazuje się, że wprawne oko będzie mogło również rozróżnić to, czy dziecko znajduje się w pozycji wertykalnej, czy może jednak właśnie "bierze oddech".
Kobiety, które mają zlecone zrobienie prześwietlenia, nawet jeśli będzie ono dotyczyć np. ręki, czy zęba, powinny być świadome tego, że działanie promieniowania rentgenowskiego na płód jest bardzo szkodliwe.
Większość badań rentgenowskich odbywa się już po porodzie. Jeżeli jednak niemożliwa jest aż tak długa zwłoka, badanie przeprowadzane jest także u przyszłych mam. Badanie RTG u kobiet ciężarnych należy wykonywać w sposób zapewniający maksymalną ochronę płodu przed ekspozycją na promieniowanie. Należy wybrać właściwą technikę badania i zastosować odpowiednią osłonę na okolice brzucha i miednicy. Środków ostrożności nie stosuje się w sytuacji wykonania badania koniecznego dla ratowania życia pacjentki
- czytamy na portalu zdrowie.pareting.pl.