Lil Masti ćwiczy w ciąży. Ludzie przerażeni. Mają czym? Ekspertka: Wyjdźmy z mroków średniowiecza

Lil Masti zamieściła w sieci nagranie z treningu siłowego. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że celebrytka jest w ciąży. Internauci zastanawiają się, czy doprowadzanie organizmu do granic wytrzymałości jest dobre podczas ciąży. Okazuje się, że ma to także sporo zalet. - W obecnym czasie aktywność fizyczna w ciąży jest dużo korzystniejsza aniżeli reżim ruchowy - mówi w rozmowie z eDziecko.pl trenerka medyczna.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Lil Masti, a właściwie Aniela Bogusz zaczynała w show-biznesie jako "SexMasterka", której kanał na YouTube szybko zyskał ogromną popularność za sprawą dość kontrowersyjnego wizerunku i wejścia do świata walk, a także udziału w galach freak-fightowych. Niedawno blogerka ogłosiła radosną nowinę i swój stan błogosławiony, publikując zdjęcia z profesjonalnej sesji ciążowej. Teraz celebrytka opublikowała w sieci nagranie, na którym podnosi ciężary. Internauci nie kryją zaskoczenia, podkreślając, że martwią się o przyszłą matkę i dziecko. 

Zobacz wideo Przedwczesny poród - nie każdy wcześniak jest taki sam i nie nad wszystkim da się zapanować. Jak sobie poradzić?

Lil Masti ćwiczy w ciąży i zachęca do tego inne kobiety. "Treningi dodają mi energii. Moje ciało się cieszy"

Lil Masti od lat uprawia sport. Nie zmieniło się to także podczas ciąży. Celebrytka pochwaliła się siłowym treningiem w sieci, zamieszczając nagranie z serią wyczerpujących ćwiczeń na siłowni. Choć Aniela przyznała, że od razu poczuła się lepiej, bo brakowało jej ruchu od dłuższego czasu, to fanów zaniepokoił fakt wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych przez influencerkę, szczególnie kiedy widać już ciążowe krągłości. 

Mogę sobie pozwolić na treningi, bo nie mam żadnych negatywnych objawów. Jedynie te spadki energii w drugiej połowie dnia. Teraz myślę, że treningi dodadzą mi energii. Moje ciało się cieszy, fasolka też z radości aż skacze. Dla mnie trening był normalnością, 3 treningi dziennie, taki jeden delikatny trening dziennie to dla zdrowia będzie fantastycznie działać

- mówi Lil Masti. Okazuje się, że ruch jest jednak wskazany. 

Lil Masti ćwiczy w ciążyLil Masti ćwiczy w ciąży Instagram.com/lilmasti

Regularna aktywność fizyczna w czasie ciąży utrzymuje lepszą sprawność fizyczną

Skonsultowaliśmy się z certyfikowaną trenerką kobiet w ciąży i po porodzie NSCA, a także trenerką medyczną Magdaleną Kornacką. Okazuje się, że  aktywność fizyczna w ciąży niesie za sobą ogrom korzystnych zdrowotnych przesłanek. Potwierdzają to nowe badania kliniczne American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG).

Amerykańskie stowarzyszenie ginekologów i położników sformułowało wytyczne dla przyszłych mam. Jak przekonuje nasza rozmówczyni, ich wytyczne stawiają sprawę jasno: ruch w ciąży to samo zdrowie.

Kobiety z niepowikłaną ciążą należy zachęcać do wykonywania ćwiczeń aerobowych i wzmacniających przed, w trakcie i po ciąży. Zalecane jest co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo, aby osiągnąć kliniczne wyniki znacząco zmniejszające powikłania w trakcie ciąży.

"Według wytycznych, aktywność fizyczna powinna być skumulowana przez min. 3 dni w tygodniu, jednak zachęca się do bycia aktywnym każdego dnia. Regularna aktywność fizyczna w czasie ciąży utrzymuje lepszą sprawność, pomaga w kontrolowaniu masy ciała, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej u kobiet otyłych i poprawia samopoczucie psychiczne" - mówi nam trenerka. 

Ćwiczenia w ciąży powinny być dostosowane do poziomu wytrenowaniaĆwiczenia w ciąży powinny być dostosowane do poziomu wytrenowania Instagram.com/lilmasti

Ćwiczenia fizyczne ciężarnych mogą także obniżać ryzyko groźnych powikłań. Na tym jednak nie koniec. Zalecenia American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) jednoznacznie pokazały, że ograniczanie aktywności fizycznej ciężarnych jest wręcz szkodliwe. Tym samym wszelkiego rodzaju rady, że "przyszła mama musi przede wszystkim leżeć i pachnieć", które z lubością powtarzały nasze babcie czy mamy powinno się włożyć między bajki. 

W przypadku kobiet z ciążą niepowikłaną badania wykazały brak zależności ćwiczeń w ciąży względem poronienia, słabego wzrostu płodu, uszkodzenia układu mięśniowo- szkieletowego czy przedwczesnego porodu. Pacjentki, którym zalecono leżenie w łóżku, są narażone na ryzyko żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej i demineralizację kości.

"Aktywność fizyczna w ciąży jest dużo korzystniejsza aniżeli reżim ruchowy"

Ciężarna oczywiście powinna przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku Lil Masti nasza rozmówczyni, patrząc na rodzaje wykonywanych przez nią ćwiczeń, zakłada, że dostała od lekarza zielone światło. Zaznacza, że poziom wytrenowania celebrytki jest zapewne wyższy niż przeciętnej Polki, dlatego wykonywane ćwiczenia nie są dla niej trudne, jak mogą to odbierać osoby nietrenujące.

Program oraz modyfikacje dostosowujemy do poziomu wytrenowania sprzed ciąży. Dodatkowo bierzemy pod uwagę zmiany biomechaniczne w układzie ruchu. Na przykładzie przeszło 300 podopiecznych jestem skora stwierdzić, że w obecnym czasie aktywność fizyczna w ciąży jest dużo korzystniejsza aniżeli reżim ruchowy

- zaznacza Kornacka. Brak aktywności fizycznej jest czwartym z głównych czynników ryzyka wczesnej śmiertelności na całym świecie.

W ciąży warto łączyć trening aerobowy z siłowym. Wszystko pod okiem fachowcówW ciąży warto łączyć trening aerobowy z siłowym. Wszystko pod okiem fachowców Instagram.com/lilmasti

Ćwiczenia wykonywane przez Lil Masti przygotują jej ciało do porodu, lecz także do późniejszej opieki nad dzieckiem.

Wyciskanie hantli nad głową jest wspaniałym ćwiczeniem. Przełoży się na przyszłość i życie w domu z dzieckiem. Dobrze, że wykonuje je w siadzie, ponieważ odciąża miednicę, kręgosłup. Mało tego, robi martwe ciągi z asekuracją drabinki, ma proste plecy w wiosłowaniu - wszystko zgodnie z aktualną wiedzą i wytyczną. Nie ma do czego się przyczepić. Hejt jest całkiem bezpodstawny

- dodaje Kornacka.

 

Obawy, że regularna aktywność fizyczna w czasie ciąży może spowodować poronienie, słaby wzrost płodu, uszkodzenie układu mięśniowo-szkieletowego lub przedwczesny poród, nie zostały potwierdzone u kobiet z niepowikłaną ciążą.

Chciałabym, żebyśmy wyszli z mroków średniowiecza i kwestie dotyczące aktywności fizycznej ciężarnych opierali na naukowych badaniach, a miejskich legendach.

Źródło badań:

https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2020/04/physical-activity-and-exercise-during-pregnancy-and-the-postpartum-period

 

Więcej o: