"Nie miałam normalnego dziecka, miałam Lilę. Zmarła po 6 miesiącach, ale zmieniła moje życie"

Oczekiwanie na narodziny dziecka to zawsze ekscytujący i trudny czas. Jednak kiedy maleństwo jest ciężko chore a jego życie zagrożone, każda chwila jest na wagę złota. Przekonała się o tym pewna mama. Kobieta na zawsze zapamięta ukochaną córkę.
Zobacz wideo Wrodzone wady serca

Wady rozwojowe to wyjątkowo trudne zagadnienie. Kiedy rodzice dowiadują się, że ich wyczekiwane i ukochane maleństwo urodzi się chore, przeżywają wyjątkowo trudne chwile. Jednak decydując się na narodzenia dziecka, darzą je niewyobrażalną miłością i czerpią z każdego dnia jak najwięcej.

Mała Lila nie była normalnym dzieckiem. Miłość matki nie zna granic

Przykładem takiej smutnej, a zarazem pięknej historii miłości matki do dziecka jest Lila. Dziewczynka urodziła się z wadą rozwojową mózgu. W ciągu dnia miała nawet 100 ataków. Deformacje mózgu mogą mieć różne podłoże. Jednak bardzo często problemy zaczynają się już na etapie ciąży i mogą wystąpić w dowolnym momencie. 

Lila żyła zaledwie pół roku. Mimo tak krótkiego czasu zdołała odmienić życie swojej mamy. Kobieta zamieściła nagranie na TikToku, w którym podzieliła się trudną historią pełną miłości.

Nie miałam normalnego dziecka. Miałam Lilę. Urodziła się z wadą rozwojową mózgu i miała 100 ataków dziennie. Żyła tylko sześć miesięcy, ale odmieniła moje życie na zawsze. Będę ją kochać do samego końca

- pisze mama zmarłej córeczki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Holoprosencefalia, czyli wada wrodzona mózgu

Podczas rozwoju płodu mózg dziecka dzieli się na dwie półkule. W wyniku holoprosencefalii dochodzi do zaburzeń, które powodują malformację przodomózgowia oraz środkowej części twarzy. Wada ma podłoże genetyczne. Bardzo często holoprosencefalia jest jedną z wielu wad wrodzonych. Towarzyszyć mogą jej następujące schorzenia:

  • Zespół Pataua (trisomia chromosomu 13),
  • Triploidia (obecność dodatkowego zestawu chromosomów w komórce),
  • Zespół Meckela,
  • Delecja 18p,
  • Zespół Genoa,
  • Zespół Rubinsteina-Taybiego.

Rokowania są zależne od postaci choroby. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie, jednak zdarza się, że dzieci umierają przed ukończeniem pierwszego roku życia. Takie sytuacje najczęściej mają związane są z alobarną postacią schorzenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA