Pochodzenie tego imienia owiane jest tajemnicą. Dawniej nazywano tak dziewczynki urodzone wśród szlachty

"Blask księżyca" to imię dla dziewczynki, które z roku na rok nadawane jest coraz rzadziej. Pojawiło się dopiero w XX w., jest krótkie, ładne, ma urocze zdrobnienia, ale Polacy przestają nazywać tak dziewczynki. Według gov.pl w 2022 roku nadano je 25 razy.
Zobacz wideo Masaż noworodka to korzyści dla rodziców i dziecka. Kiedy i jak go przeprowadzać?

Pochodzenie i znaczenie imienia Ilona

Imię Ilona jest węgierską formą imienia Helena lub Elena. Mówi się, że pochodzenie tego imienia owiane jest tajemnicą. Nie jest jasne w jakiej kulturze zaczęto tak nazywać dziewczynki. Przyjmuje się, że Ilona pochodzi od greckich słów "helene" i "selene" oznaczających "księżyc". W wolnym tłumaczeniu imię oznacza "blask księżyca".  W Polsce pojawiło się w XX wieku. Według niektórych ekspertów wcześniej Ilonami nazywano tylko dziewczęta urodzone wśród szlachty i monarchów. Pewności co do tego nie ma, ale to założenie ma swoje uzasadnienie historyczne, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że badacze mają rację. 

Charakterystyka imienia

Nieśmiała, niepewna i zdystansowana. Taka jest Ilona według tych, którzy jej nie znają. Gdy już Ilona poczuje się pewnie w towarzystwie, można się przekonać jak optymistycznie nastawiona jest do życia. Dla każdego zawsze ma dobre słowo, ale też nigdy nie owija w bawełnę i nie mówi czegoś, co nie jest prawdą. Jest bardzo tolerancyjna, otwarta i ciekawa świata. Poznawanie nowych miejsc, kultur i smaków to jej ulubiona pasja. Ma niezwykłą łatwość nauki nowych rzeczy i języków obcych. Przynosi jej to w życiu wiele korzyści. Ilona sprawia wrażenie jakby zawsze wiedziała czego konkretnie chce i potrzebuje. I małymi krokami po to zmierza. Uparcie, wytrwale i konsekwentnie. Jej skrytym marzeniem najczęściej jest wielka, szczęśliwa i zżyta ze sobą rodzina. I jeśli tak sobie postanowi, tak będzie. Ilona doskonale czuje się w roli gospodyni. Umie dbać o dom, jest zaradna i wyśmienicie gotuje. Taka mieszanka sprawia, że będzie czuła się bardzo spełniona jako mama

Imieniny: 27 stycznia, 23 kwietnia, 18 sierpnia

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Ilonka, Iloncia, Iloneczka, Ilosia, Ilonia, Ilonunia, Ilonusia, Ilkuś, Ilka, Ilonuś, Iluś, Iloś, Ilunia, Iluniek, Ilusia, Iluśkam Iluszka, Ilcia, Ileczka, Ila, Inia, Inka, Ilek, Ili, Ilon

OFERTY AVANTI24.PL: Top 18 sukienek z wyprzedaży! Te modele skradły serca kobiet z branży mody, będziemy nosić je latami!

Predyspozycje zawodowe

Ilona interesuje się modą, wystrojem domów i sztuką. Będzie się czuła spełniona zawodowo wszędzie tam, gdzie będzie mogła dać upust swojej wyobraźni. To typ pracownika idealnego. Sumienna, zawsze chętna na nowe wyzwania, nie poddaje się łatwo, a przy tym jest niezwykle szczera i uczciwa. Posiada zdolność radzenia sobie w sytuacjach nagłych i stresowych. Jeżeli obierze sobie jakiś cel, pewne jest że Ilona go osiągnie. Doskonale planuje, organizuje i przewodzi ludźmi. Najlepiej sprawdzi się na takich stanowiskach jak: dekoratorka wnętrz, pracownik agencji reklamowej, aktorka, artystka, modelka, stewardessa, nauczycielka, dekoratorka wnętrz, managerka oraz w branżach związanych ze sztuką i urodą.

Sławne imienniczki:

 • Ilona Chojnowska - polska aktorka teatralna i telewizyjna
 • Ilona Felicjańska - polska modelka
 • Ilona Gierak - polska siatkarka
 • Ilona Kucińska - polska aktorka
 • Ilona Kuśmierska - polska aktorka
 • Ilona Łepkowska - polska scenarzystka
 • Ilona Mitrecey - francuska piosenkarka
 • Ilona Novák - węgierska pływaczka
 • Ilona Ostrowska - polska aktorka
 • Ilona Senderek = polska łyżwiarka figurowa
 • Ilona Wrońska - polska aktorka

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.