Kiedy są matury 2023? Zaczynają się jak co roku, ale jest jedna poważna zmiana. Po dwóch latach wraca utrudnienie

Kiedy są matury 2023? Nie jest niczym nowym informacja, że jak co roku, egzamin dojrzałości startuje w maju, zaraz po majówce. Jednak w tym roku na tegorocznych maturzystów czeka jedna poważna zmiana. Po dwóch latach wraca pewne utrudnienie, z którym będą musieli zmierzyć się uczniowie. Chodzi o egzaminy ustne.

Kiedy są matury 2023? Zapewne wielu tegorocznych maturzystów, wertuje karty kalendarza, aby sprawdzić, ile jeszcze czasu im pozostało na naukę. Niestety nie za dużo. Egzamin maturalny rusza zaraz po majówce, 4 maja 2023 roku, czyli na powtórkę wiadomości i naukę nowych rzeczy pozostało jedynie 76 dni. Jednak tegoroczni maturzyści muszą być przygotowani na jeszcze jedną rzecz. Otóż po dwóch latach przerwy wraca pewne utrudnienie. Chodzi oczywiście o egzaminy ustne.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy są matury 2023? Egzamin rusza zaraz po majówce

Kiedy są matury 2023? Dla większości osób maj kojarzy się przede wszystkim z długim weekendem, ale także i z maturami. Startują one zaraz po majówce, czyli tegoroczni maturzyści w ławy egzaminacyjne zasiądą już 4 maja 2023 roku, czyli w czwartek. Na pierwszy ogień zmierzą się z językiem polskim.  

Poniżej przedstawiamy terminy pisemnych, obowiązkowych egzaminów maturalnych. Są to:

  • język polski - poziom podstawowy - 04.05.2023 r.,
  • język angielski - poziom podstawowy - 05.05.2023 r.,
  • matematyka - poziom podstawowy - 08.05.2023 r.,
  • matematyka - poziom rozszerzony - 12.05.2023 r.

Pełen harmonogram matur wraz z datami i godzinami rozpoczęcia się egzaminów, uczniowie mogą sprawdzić na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Co ważne, matura w roku szkolnym 2022/2023 potrwa w terminie od 4 do 23 maja 2023 roku. Te osoby, które z różnych przyczyn nie będą mogły podejść do egzaminu w terminie początkowy, mogą do niego przystąpić w terminie dodatkowym. Odbędzie się od 1 do 19 czerwca 2023 roku, a egzamin poprawkowy od 21 do 22 sierpnia 2023 roku. Wyniki egzaminu maturalnego dla osób poprawiających maturę w sierpniu będą opublikowane 8 września 2023 roku.

Wyniki matury (termin główny i termin dodatkowy) zostaną ogłoszone dość szybko, bo już 7 lipca 2023 roku. Wtedy też nastąpi wydanie świadectw, aneksów i informacji o wynikach wszystkim maturzystom przez ich szkoły.

Ważna zmiana, na którą powinni być przygotowani maturzyści

Jednak przed tegorocznymi maturzystami jeszcze jedna ważna zmiana. Otóż po dwuletniej przerwie wracają egzaminy ustne. Ten rodzaj egzaminu nie był organizowany ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa i ryzyko zarażenia się poprzez kontakt bezpośredni z egzaminatorem. W tym roku powraca formuła ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obecnego nowożytnego i każdy maturzysta będzie musiał do nich podejść.

Egzaminy ustne odbywać się będą w dniach od 10 do 23 maja 2023 (z wyjątkiem weekendów). Każdy uczeń otrzyma swój własny termin podejścia do egzaminu, który będzie odgórnie ustalony przez nauczycieli z zespołów egzaminacyjnych.

Więcej o: